MADERA – trekking na Wyspie Wiecznej Wiosny

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Poznaj z nami góry, doliny i smaki Madery!

Brak ofert w tej sekcji

Wycieczki na Maderę – kto z nas nie chciałby (czy to zimą, czy latem) odwiedzić Wyspy Wiecznej Wiosny i zaznać najpiękniejszej pory roku w dowolnym momencie? Ten wspaniały fragment lądu na środku Atlantyku jest wspaniałym celem podróży – wycieczki na Maderę są naprawdę dla każdego!

Niezrównana natura – cuda przyrody podczas wycieczki na Maderę

Wyjazd na tę niesamowitą wyspę kojarzy się z jednym: Madera trekking! Na wyspie znajdziemy setki kilometrów unikalnych szlaków prowadzących zarówno dolinami potoków, jak i pośród najwyższych gór wyspy (które można łatwo zdobyć!). W trakcie wycieczki na Maderę będziemy mieć możliwość podziwiania z jednej strony wspaniałej, wiecznie zielonej roślinności wyspy, a z drugiej – groźnego Atlantyku. Dał on jednak wyspiarzom (ale również turystom) unikatowe skalne baseny, w których – tuż przy brzegu – można się kąpać w atlantyckiej wodzie. Jednak tym, co również przyciąga tysiąca wędrowców, są niesamowite lasy wawrzynowe, zachowane w sporej części wyspy. Ich potędze i urodzie nie oprą się nawet osoby preferujące inne formy turystyki. Po prostu nie można wybrać się na wycieczki na Maderę i nie zobaczyć tych lasów!

Na trekking wzdłuż kanału

Jednak tym, co przyciąga bardzo wielu turystów na trakkingi na Maderze są lewady. To kanały powstałe po to, aby wodą opadową z górskiej części wyspy nawadniać położone niżej pola, sady czy łąki. Z czasem okazało się, że sam kanał to zbyt mało; że potrzebna będzie równoległa ścieżka, którą – co jakiś czas – chodzić będzie osoba dozorująca i sprawdzać drożność kanałów – lewad. Nie musiało minąć wiele lat, aby liczba turystów wędrujących malowniczymi ścieżkami wzdłuż kanałów znacznie przekroczyła liczbę osób pilnujących ich drożności.

Wprawdzie dziś na wielu trasach napotkamy często całkiem spore grupy, ale są też lewady, wzdłuż których wędrują niewielkie grupy i można nadal poczuć się jak odkrywca w atlantyckim lesie. Trzeba też oddać twórcom lewad, że potrafili je poprowadzić w naprawdę niezwykłych miejscach. Niektóre z nich prowadzą po prostu dolinami czy łagodnymi zboczami, ale są też lewady prowadzące do najpiękniejszych wodospadów na Maderze. Ale wisienką na torcie są kanały… podziemne, wzdłuż których można spacerować pod płaskowyżem Paul da Serra. To już naprawdę coś dla miłośników Przygody przez duże „P”!

Niezwykłe lotnisko z nietypowym patronem

Madera wycieczka – jest właściwie tylko jeden sposób, aby dostać się tutaj i rozpocząć przygodę z Wyspą Wiecznej Wiosny. To oczywiście samolot. O ile sam przelot to po prostu kolejny, zwykły rejs, o tyle lądowanie to spora dawka emocji. Nie na darmo lotnisko w stolicy wyspy, Funchal, uznawane jest za jedno z dwóch najtrudniejszych dla pilota w Europie (drugie to Gibraltar). Jeszcze kilkanaście lat temu pas startowy był tu krótki, co z jednej strony ograniczało wielkość maszyn latających na Maderę, a z drugiej – wymuszało dość ostre hamowanie. Potem jednak droga startowa została wydłużona, ale… w nietypowy sposób. Samoloty lądują na pasie znajdującym się na palach ponad autostradą i dokami tamtejszego portu. Jak dotąd (a istnieje to już wiele lat) taki niebanalny sposób doskonale się sprawdza.

Ale trzeba jeszcze wspomnieć o patronie portu lotniczego. Rzadko się bowiem zdarza, aby została nim osoba żyjąca, a co więcej – całkiem młoda! Lotnisku w Funchal patronuje urodzony tutaj CR7 – Cristiano Ronaldo. W stolicy Madery można zresztą zwiedzać muzeum jemu poświęcone.

Wycieczki na Maderę od kuchni – ryby, ryby, wino i owoce…

Być na Maderze i dobrze nie zjeść, to jak być w Rzymie i… Na pewno znacie to powiedzenie. Kuchnia Madery to przede wszystkim ogromny wybór rozmaitych ryb, zarówno tych, które znamy również z kontynentalnej części Portugalii, jak i endemicznych. Są serwowane z ziemniakami, ryżem lub batatami – pamiętajmy o tutejszym klimacie! A każdemu posiłkowi powinno towarzyszyć wino – zarówno miejscowe, maderskie, zwykle czerwone i dość mocne, jak też lżejsze, bardziej „kontynentalne”. A bawiąc w samym sercu stolicy wyspy warto wybrać się na miejscowe Mercado. Ceny do najniższych nie należą, ale zapewniamy, że tak wielu owoców z pewnością nie widzieliście nigdzie w Europie!

 • Lizbona – najważniejsze atrakcje wspaniałej stolicy Portugalii
 • Pico Ruivo – zdobądź z nami najwyższy szczyt Madery
 • Porto Moniz – kąpiel w naturalnych, bazaltowych basenach oceanicznych
 • CR7 – wizyta w muzeum jednego z najsłynniejszych piłkarzy świata

 • Przylądek św. Wincentego – wędrówka na skraj Madery
 • Lewady – słynne kanały na Maderze z towarzyszącymi im ścieżkami
 • Plaże na Maderze – nawet na wyprawie należy się krótki wypoczynek
 • Paul da Serra – piękny płaskowyż ze znaną podziemną lewadą
 • Santana – urokliwe trójkątne domki kryte strzechą
 • Cabo Girao – panorama Atlantyku dla osób o mocnych nerwach!
 • Wino madera – poznaj tajniki produkcji słynnego wzmacnianego wina
 • Mercado dos Lavradores – skosztuje najlepszych owoców na Maderze


wycieczki na maderę
wycieczki objazdowe portugalia
portugalia wycieczki
trekkingi na maderze
wycieczka madera
madera trekkingi
wycieczki portugalia
madera trasy trekkingowe
madera wycieczki
madera szlaki piesze