fbpx
Skip to content

SŁOWENIA – po słonecznej stronie Alp

Słowenia – nieodkryta perła między Alpami i Adriatykiem

Słowenia – ciągle mało znana i nieodkryta perła pomiędzy Adriatykiem i Alpami. Dla wielu to tylko kraj tranzytowy lub miejsce na krótki postój po drodze do Włoch czy Chorwacji. Ale szczerze liczymy przekonać Was, że organizowane przez nas kilkudniowe wycieczki do Słowenii to szansa na poznanie tego niesamowitego kraju po słonecznej stronie Alp. Zapewniamy, że wrócicie urzeczeni pięknem i różnorodnością Słowenii. Wycieczki Słowenia – właśnie dla Was!

Wycieczki Słowenia – perły tamtejszej przyrody

Słowenia jest jednym z najbardziej różnorodnych przyrodniczo państw Europy. To również trzeci najbardziej zalesiony spośród krajów Starego Kontynentu. Znajdziemy tu zarówno strzeliste szczyty Alp Julijskich, łagodniejsze (choć również dwutysięczne!) wzgórza Karavanków, jeszcze niższe, porośnięte winoroślą, wzgórza na południu Słowenii. Znajdziemy tu również jedne z najwspanialszych jaskiń świata, saliny, płaskowyże, jak i urokliwe plaże i zatoczki nad Adriatykiem. Wycieczki Słowenia to szansa poznania w zasadzie wszystkich tych krajobrazów. Kraj jest na tyle niewielki, że w ciągu parodniowej wycieczki do Słowenii można bez pośpiechu odwiedzić wszystkie zakamarki kraju.

Najwyższe szczyty słoweńskiej części Alp przewyższają polskie Tatry o 200-300 metrów. To pozornie niewiele, ale trzeba pamiętać o zupełnie innych, wapiennym, krajobrazie Alp Julijskich! Znajdzie się tu również niewielki lodowiec, kilkusetmetrowe przepaści, głębokie doliny, wąwozy. Od południa Alpy zamykają dwa wspaniałe jeziora: Bledskie (uwieczniane na setkach reprodukcji w internecie) oraz nieco mniej znane, choć położone bliżej wysokich gór – Bohinjskie.

Też o przyrodzie, ale tej podziemnej

Nie można tu nie wspomnieć (i to w odrębnym akapicie) o tutejszych podziemiach, Słowenia wycieczka objazdowa da Wam szansę zejścia do podziemi. Choć czasem może to być nie zejście, ale zjazd – do słynnej Jaskini Postojnej wjeżdża się bowiem elektryczną wąskotorówką. A tam czeka już na nas niesamowita bogactwo szaty naciekowej, kolumny, draperie i – robiące bodaj największe wrażenie – ogromne podziemne hale. Bo kogo pozostawi obojętnym sala we wspomnianej Postojnej Jamie, w której odbywają się koncerty symfoniczne? A bierze w nich udział – oczywiście poza orkiestrą – ponad tysiąc słuchaczy? Albo ogromna hala w niedalekiej Jaskini Skocjanskiej o wysokości sięgającej stu metrów! Co ważne, na zwykłej trasie turystycznej ogląda się najpierw tę halę z góry. Tylko po to, aby później natomiast licznymi schodami zejść na samo dno. I to stamtąd można spojrzeć na swoje ostatnie kilkanaście minut marszruty. Ogrom robi wrażenie!

Nie sposób tu nie wspomnieć też o fakcie, że samo słowo „kras” czy też „zjawiska krasowe” powstało właśnie tutaj! A więc wizyta w podziemnym świecie przyrody to nieodzowny punkt każdej wycieczki do Słowenii!

Inne uroki kraju

Nie samymi górami i jaskiniami żyje człowiek, warto też – w trakcie zwiedzania – zwrócić uwagę na inne atrakcje. Z pewnością rodzajem „pielgrzymki” dla wielu Polaków będzie wizyta w Planicy. To wspaniała dolina w północnej części Alp Julijskich, słynąca przede wszystkim ze skoczni narciarskiej. Dodajmy: do niedawna największej na świecie. Ale dla nas ważne jest również to, że właśnie w Planicy czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata był Adam Małysz. Wycieczki Słowenia? – tak, koniecznie również w górach!

Ale w Słowenii odwiedzić warto też leśny szpital partyzancki z czasów II Wojny czy unikatową (jedną z zaledwie dwóch na świecie) kopalnię rtęci w Idriji. Zaskoczą Was też urokliwe miasteczka na zboczach Alp: Kamnik, Szkofja Loka czy Kranj. Można przejechać się (latem kursy z parowozem!) widokową linią kolejową z Bohinja przez Alpy lub (tu napotkamy tylko „zwykłe” pociągi” z wybrzeża Adriatyku przez wzgórza południa kraju. Natomiast miejscem, które zauroczy wszystkich, jest maleńki romański kościółek św. Trójcy w „wiosce na końcu świata” – w Hrastovlju. To tutaj znajdziemy jedne z najcudowniejszych średniowiecznych fresków w Europie. A w sąsiedztwie Hrastovlja oczywiście nie sposób pominąć Piranu. To wenecka perełka słoweńskiego wybrzeża Adriatyku. To miasto, w którym poczujemy się, jakbyśmy jedną nogą byli już w Italii (którą zresztą widać z murów miejskich!).

Słowenia na talerzu

Słowenia ma to szczęście, że leży na pograniczu czterech innych kuchni. Zwiedzając różne miejsca w trakcie wycieczki do Słowenii można rozkoszować się zarówno węgierskim gulaszem. Miłośnicy innej kuchni skosztują z pewnością cevapcici typowychi dla Chorwacji, Serbii czy Bośni. Odpowiada Wam jednak bardziej kuchnia alpejska lub włoska? – czeka na Was austriacki sznycel, kiełbasa, jak i doskonałe lody rodem z Włoch. Co więcej: położenie kraju nad Adriatykiem pozwala też na bogactwo ryb czy owoców morza w restauracjach. No i nie sposób zapomnieć o tutejszych winach – nie należą one wprawdzie do tych najbardziej znanych w Europie, ale z pewnością są warte spróbowania! Najwięcej małych, rodzinnych winnic znajdziemy w Dolinie Vipavy na południowym zachodzie kraju, ale winna latorośl rośnie również w okolicach Mariboru czy Pohorja. Słowenia jest więc krajem dla każdego, niezależnie od upodobań naszego podniebienia!

Jak widać – Słowenia to kraj dla wszystkich. Zarówno dla turystów lubiących niespiesznie zwiedzać urokliwe miasta, dla tych spragnionych aktywności i mocniejszych wrażeń, dla ceniących sobie morze i słońce, jak i tych, którzy po trudach zwiedzania pragną wypocząć z kieliszkiem schłodzonego białego wina.

 • Lublana – urokliwa stolica Słowenii
 • Planica – do niedawna największa skocznia świata, miejsce sukcesów Adama Małysza
 • Jezioro Bledskie – wspaniały spacer wokół, oszałamiające panoramy
 • Wąwóz Vintgar – piękny spacer rozpadliną u stóp Alp
 • Kras – najwspanialsze jaskinie świata; to stąd pochodzi nazwa „kras”
 • Predjama – wycieczki Słowenia to też największy na świecie zamek w jaskini
 • Idrija – kopalnia rtęci oraz autentyczne centrum koronkarstwa
 • Dolina Soćy – jedno z najlepszych w Europie miejsc na wodne sporty ekstremalne
 • Piran – urokliwe weneckie miasteczko mad Adriatykiem
 • Hrastovlje – niesamowity romański kościół z oszałamiającymi freskami
 • Dolina Vipavy – słynąca z uprawy winorośli i licznych rodzinnych winiarni
 • Adriatyk – chwila na plaży w trakcie wycieczki do Słowenii


co zwiedzać w słowenii
słowenia Alpy
słowenia dokąd jechać
lublana co zwiedzać
trekking w słowenii
atrakcje słowenia wycieczki
słowenia plaże
wycieczki do slowenii
słowenia jaskinie
slowenia wycieczka z itaką