fbpx
Skip to content

WŁOCHY – „Każdy człowiek ma dwie ojczyzny – swoją własną i Włochy”

Poleć z nami do Włoch

Kraj sztuki, pizzy i słońca – poznaj Italię

Włochy są jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. To wyjątkowe państwo o charakterystycznym kształcie przypominającym but na obcasie jest położone na Półwyspie Apenińskim i otoczone morzami Adriatyckim, Tyrreńskim oraz Jońskim. Z czego wynika popularność każdej wycieczki do Włoch? Powodów jest wiele!

Przede wszystkim jest to istny raj dla miłośników kultury i zabytków. Znajdziemy tu prawdziwe nagromadzenie architektonicznych pereł, historycznych budowli oraz słynnych na cały świat dzieł sztuki. Wycieczki do Włoch są również chętnie wybierane przez fanów dobrej kuchni. Warto się tam wybrać nawet dla samej neapolitańskiej pizzy popitej włoskim winem. Wreszcie zobaczymy tam także zapierające dech w piersiach widoki: zalane słońcem plaże, potężne wulkany oraz ciągnące się po horyzont gaje oliwne.

Zatem co zobaczyć we Włoszech? Jak się przygotować i zaplanować pobyt? Kiedy jechać? Rozwiewamy wątpliwości.

Wycieczki do Rzymu – odwiedź (podczas wycieczki do Włoch) miasto na siedmiu wzgórzach

Rzym przyciąga turystów licznymi historycznymi budowlami, muzeami, świątyniami i fontannami. Zachwyca urokliwymi uliczkami pełnymi sklepików i kawiarni. Jego historia sięga VIII wieku p.n.e., a nazwa – według legendy – pochodzi od imienia założyciela, Romulusa. Przez wieki Rzym prężnie się rozwijał, lecz w 64 roku znaczną część miasta strawił pożar. W wyniku odbudowy stało się ono jeszcze piękniejsze, a powstałe wówczas Pole Marsowe czy drogę Via Appia można podziwiać do dziś.

Nasze wycieczki do Rzymu obejmują między innymi zwiedzanie Forum Romanum. To tu, u stóp Kapitolu i Palatynu, przez wieki toczyło się życie polityczne i kulturalne miasta. Obecnie plac stanowi jeden z najważniejszych obszarów archeologicznych w Europie. Podczas wycieczki zobaczymy także Koloseum, ulicę Fori Imperiali, legendarne wzgórze Kapitol czy takie perły rzymskiego baroku jak Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona oraz Schody Hiszpańskie.

Obowiązkowym punktem wycieczki do Rzymu jest zwiedzanie Watykanu. Siedziba Stolicy Apostolskiej słynie głównie z monumentalnej bazyliki. Koniecznie trzeba także zajrzeć do Muzeum Watykańskiego, przechowującego dzieła sztuki autorstwa choćby Leonarda da Vinci czy Caravaggia.

Sceptykom może się nasuwać pytanie, czy wycieczka do Włoch samolotem to najlepsze rozwiązanie. Z pewnością jest to najszybszy sposób, by znaleźć się w Rzymie. Po niespełna trzech godzinach lotu wylądujemy na lotnisku Fiumicino – największym porcie lotniczym we Włoszech. Stąd od ścisłego centrum miasta będzie nas dzielić jedynie pół godziny jazdy autobusem. Przelot samolotem nie stanowi dziś problemu i zazwyczaj jest najwygodniejszą opcją niezależnie od tego, czy planujesz podróż do Włoch na własną rękę, czy z biurem podróży.

Wczasy we Włoszech – więcej niż Rzym

Zwiedzanie Rzymu masz już za sobą, lecz marzą Ci się kolejne podróże do Włoch? Nasze biuro podróży zaprasza również w inne rejony kraju. W ofercie znajdują się między innymi wycieczki do Toskanii. Zobaczysz podczas nich urzekającą stolicę tego regionu – Florencję. Znajdują się tu najstarszy most we Włoszech, Ponte Vecchio, oraz katedra Santa Maria Assunta. Stolica Toskanii mieści także wiele innych zabytków: kościołów, mostów, pomników i pałaców.

Jednym z mniej znanych toskańskich miasteczek jest stworzona przez Etrusków Volterra. Znajduje się tu najstarszy ratusz w Toskanii, czyli Palazzo dei Priori, a przyjezdnych urzekają strome średniowieczne uliczki, wieże i kościoły.

Popularnością cieszą się także wycieczki do Mediolanu, jednej ze światowych stolic mody. Zobaczysz tu także mniej znaną Genuę oraz przepiękne morskie wybrzeże w okolicach Cinque Terre.

Obowiązkowym punktem pobytu w północnych Włoszech jest także wycieczka do Bergamo, miasta leżącego w Lombardii. W jego historycznej części, położonej na wzniesieniu, zobaczymy szesnastowieczne Mury Weneckie oraz place Piazza Vecchia i Piazza Duomo. Nowa część Bergamo jest pełna kolorowych butików, klimatycznych barów i kawiarni, a także muzeów.

Tym, którzy pragnęliby zwiedzić południowe rejony Włoch, nasze biuro podróży proponuje wyjazd do Neapolu. To niesamowicie interesujące, pełne sprzeczności miasto ugości nas neapolitańską pizzą i widokiem na Wezuwiusza. Wycieczki objazdowe do południowej części Włoch to również niezapomniana wizyta na wyspie Capri oraz wypoczynek na Wybrzeżu Amalfitańskim. Oferujemy również wycieczki do Włoch Południowo-Wschodnich. Znane z pocztówek białe domki nad Morzem Adriatyckim czy mieszcząca się na obcasie włoskiego „buta” Apulia to miejsca, które z pewnością warto odwiedzić. Także tu, w południowo-wschodniej części Italii, możesz zobaczyć na własne oczy jedno z najbardziej niezwykłych miast – częściowo wykutą w skałach Materę. Tak wiele wspaniałych miejsc poznamy w czasie wycieczki do Włoch!

Największa wyspa Morza Śródziemnego – poznaj Sycylię

Wycieczka na Sycylię obejmuje przede wszystkim zwiedzanie jej legendarnej stolicy – Palermo. Przeplatają się tu wpływy arabskie, normańskie i bizantyjskie. Z całą pewnością warto odwiedzić Stare Miasto, Pałac Normanów, Kaplicę Palatyńską oraz Pałac Pretorianów. Na liście atrakcji znajduje się także słynny Plac Wstydu wraz z tzw. Fontanną Wstydu. Warto też odwiedzić Katakumby Kapucynów – miejsce równie fascynujące, co mroczne. Można tam zobaczyć około 8000 mumii – zarówno osób duchownych, jak i świeckich.

Kolejnym ważnym miejscem na turystycznej mapie Sycylii jest Taormina, miasteczko usytuowane na zboczu górskim, sięgające od poziomu morza aż po szczyt. Zobaczymy tu kilka ciekawych zabytków, takich jak pozostałości teatru greckiego czy średniowieczna katedra św. Mikołaja.

Odwiedzając największą wyspę Morza Śródziemnego, trudno pominąć Katanię, malowniczo położoną u podnóża Etny. Znajdziemy tu wiele zabytków z różnych okresów historycznych, a także odwiedzimy słynny targ rybny. Kolejne miasteczka, które warto uwzględnić podczas zwiedzania Sycylii to Syrakuzy, Segesta i Caltebelotta. Przygotuj się również na spędzenie czasu nad samym morzem. Wzdłuż wybrzeża są tu rozsiane bajeczne plaże, urzekające czystością wody i zachwycającymi widokami.

Wycieczki do Włoch – garść praktycznych rad

Aby wczasy we Włoszech upłynęły komfortowo i bez zmartwień, warto się do nich odpowiednio przygotować już na etapie planowania. Kiedy najlepiej jechać do Włoch? Panuje tu klimat śródziemnomorski, co w praktyce oznacza upalne lato oraz ciepłe, lecz często deszczowe miesiące wiosenne i jesienne. Zimy są dość łagodne, ale wilgotne. Planując wypoczynek we Włoszech, warto też pamiętać, że pogoda w pewnym stopniu zależy od miejscowości – klimat na otoczonej morzem Sycylii jest nieco inny niż w głębi kontynentalnych Włoch.

Co zabrać na wakacje we Włoszech? Istnieją pewne uniwersalne zasady, o których zawsze warto pamiętać. Najważniejsze są oczywiście dokumenty, takie jak paszport czy dowód osobisty i bilet na samolot. Druga ważna sprawa to środki płatnicze. Nawet jeśli na co dzień posługujesz się wyłącznie kartą, dobrze mieć przy sobie przynajmniej niewielką kwotę w gotówce (walutą obowiązującą jest tu euro). Kolejne elementy bagażu, o których lepiej nie zapomnieć, to lekkie nakrycie głowy i krem z filtrem. Warto też pamiętać, że w odmiennym klimacie mogą występować nieznane naszemu organizmowi alergeny (na przykład pyłki roślin). Dobrze zatem zabrać ze sobą leki przeciwalergiczne. Ostatnia ważna kwestia to przejściówka do gniazdka. W większości miejsc we Włoszech spotkamy się z gniazdkami starego typu. Upewnijmy się, że będziemy w stanie naładować telefon.

Co przywieźć z wycieczki do Włoch?

A co przywieźć z Włoch? Miłośnicy trwałych pamiątek docenią włoską ceramikę, figurki z drewna oliwnego czy prawdziwe kawiarki do przygotowywania espresso. Fani dobrych posiłków mogą natomiast zaszaleć i zaopatrzyć się na przykład we włoskie sery, takie jak Parmigiano Reggiano czy prawdziwa gorgonzola. Inne kulinarne „pamiątki” to włoska kawa, suszone pomidory z Kalabrii, tłoczona na zimno oliwa z oliwek oraz oczywiście wino.

 • Neapol – kolacja w tradycyjnej pizzerii stolicy włoskiego Południa
 • Cinque Terre – przejście szlakiem pieszym nad Morzem Liguryjskim
 • Agrigento – Dolina Świątyń na południu malowniczej Sycylii
 • Wezuwiusz – panorama Zatoki Neapolitańskiej ze szczytu wulkanu na 1200 m. n.p.m.
 • Amalfi – najpiękniejsze wybrzeże Europy
 • Mediolan – włoska stolica mody ze słynną katedrą; miasto Opery La Scala
 • Garda – rejs po słynnym jeziorze z widokiem na Alpy
 • Matera – filmowa Jerozolima Mela Gibsona, miasto domów i kościołów wykutych w skale
 • Vieste i Peschici – „Białe Miasta” półwyspu Gargano
 • Capri – rejs na rajską wyspę
 • Florencja – włoska stolica kultury, miasto Medyceusza
 • Taormina – wspaniały amfiteatr z widokiem na Etnę i na złote plaże
 • Alberobellomiasteczko białych, kamiennych domków


Wycieczki do Apulii
wycieczki do toskania
Toskania wycieczki
rzym co zwiedzać
toskania wycieczki
mediolan-atrakcje
rzym zwiedzanie
wycieczki włochy
włochy atrakcje
wycieczki apulia
toskania co zwiedzać
bergamo wycieczki
neapol wycieczki
Rzym wycieczki
sycylia wycieczki