CHORWACJA – słońce, ryby i wino nad Adriatykiem

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Chorwacja – tak bliska i ciągle odkrywana

ceny od
2249 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 2249 zł (17.11.2023)

Zgłoś grupę
ceny od
2199 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 2199 zł (17.11.2023)

Zgłoś grupę

Chorwacja – wspaniały, nadadriatycki kraj na południu Europy, od wielu lat chętnie odwiedzany przez Polaków. Ma wiele plusów: krótki przelot (od 1,5 do 2 godzin), wspaniała natura, niesamowite zabytki. Znajdziemy tu miejsca z praktycznie każdej epoki – od czasów rzymskich do współczesności. Nie można też zapomnieć o doskonałej kuchni, łączącej tradycje śródziemnomorskie z bałkańskimi, doskonałych winach i – oczywiście – o przyjaznych, otwartych ludziach. Jeśli jeszcze nie byli Państwo tutaj (albo chcecie przypomnieć sobie te okolice po latach), zapraszamy na nasze wycieczki do Chorwacji!

Wycieczki do Chorwacji – z zabytkami za Pan brat

Chorwacja to kraj dla miłośników architektury, czy też (szerzej) zabytków z praktycznie każdej epoki. Centrum Splitu tworzy dawny pałac cesarza Dioklecjana, liczący sobie ok. 1700 lat. Na przedmieściach tego drugiego miasta Chorwacji znajdziemy również Solin – protoplastę dzisiejszej metropolii, również o antycznych korzeniach. Z kolei w Zadarze możemy pospacerować po rzymskim forum. Natomiast w Puli (na półwyspie Istria) można zwiedzić jeden z największych amfiteatrów z czasów Imperium Romanum. Miłośnicy nieco późniejszej, średniowiecznej architektury, również będą ukontentowani. Wycieczka do Chorwacji umożliwi im poznanie wspaniałych romańskich czy gotyckich zabytków, często inspirowanych budownictwem weneckim. Takie zabytki znajdziemy np. w miasteczku Krk, w Trogirze, Rovinju czy Dubrowniku. Niesamowitą perełką są oryginalne mozaiki, które można oglądać w Bazylice Eufrazjusza w Porecu.

Miłośnicy późniejszej (renesansowej, czy barokowej) sztuki z pewnością odwiedzą wspaniałe dubrownickie kościoły i pałace. Ci z kolei, którzy kochają sztukę XIX wieku powinni skierować swoje kroki do niedocenianego przez turystów Zagrzebia. Drugim miejscem na skarby z tej epoki jest Opatija. To tu warto pospacerować promenadą w Opatiji, po której do dziś unosi się dyskretny urok fin de siecle. Jednak wycieczki Chorwacja to także współczesne instalacje. Warto wybrać się podczas choćby lekko wietrznej (a taka jest tu niemal zawsze) pogody nad Adriatyk w centrum Zadaru. Można tu posłuchać morskich organów lub – kilka minut promenadą dalej – stanąć na instalacji fotowoltaicznej, nazwanej przez Zadarczyków „Pożegnaniem Słońca”. Fakt, stąd jest wspaniały widok na zachodzące nad miastem słońce!

Perły chorwackiej natury

Wycieczki do Chorwacji nie będą bez poznania choćby kilku cudów tutejszej przyrody. Chyba każdy z nas słyszał o Jeziorach Plitwickich – kompleksie kilku zbiorników, pomiędzy którymi spaceruje się po drewnianych pomostach, mija się liczne wodospady i małe kaskady. Podobne atrakcje oferuje położony nieco na południe Park Narodowy Krka – tutaj dodatkowo nad jednym z jezior otwarto plażę, zatem można połączyć aktywne zwiedzanie z chwilą wypoczynku nad wodą.

Ale Chorwacja to przede wszystkim nie jeziora, ale morze. Jadran (jak nazywają Chorwaci swój Adriatyk) szczyci się niemal 1200 wyspami i wysepkami. Najsłynniejsze to oczywiście Hvar, Korcula, Pag, Krk, Rab. Ale warto też wybrać się promem czy katamaranem na mniej znane, np. do parków narodowych Mljet czy Brijuni. Można wdrapać się na najwyższy szczyt Adriatyku na Bracu i zobaczyć słynną Złotą Plażę z wysokości ponad 800 metrów!

Wycieczka do Chorwacji to jednak – wbrew pozorom – nie tylko morze i wyspy, ale też liczne pasma górskie. Bawiąc w Zadarze (czy np. w Rijece lub Opatiji) zdecydowanie warto wybrać się do dwóch wąwozów: do WIelkiej i Małej Paklenicy, Oczywiście pobyt tam można połączyć z kilkudniową wędrówką po górach otaczających wąwozy. W sąsiedztwie znajdziemy też pasmo Velebit, popularne również wśród skałkowców. Z kolei miłośnicy wędrówek mogą wybrać się w polożone na północy pasmo Risnjak albo też na Dinarę – najwyższy szczyt Chorwacji.

Czy to wszystko?

Oczywiście nie! Niemal każda wycieczka do Chorwacji ma w swoim programie Dubrownik. Kiedyś (jeszcze w 2022 roku!) jeździło się tam urokliwą, ale dość powolną drogą przez bośniackie Neum. Dziś podróż przebiega przez niesamowity Peljacki Most. Dalsza część nowej trasy biegnie przez półwysep Peljesac koło miejscowości Ston, słynącej przed laty z pozyskiwania soli morskiej i – tym samym – znacznego bogactwa miasteczka. Dość powiedzieć, że mury miejskie wokół Stonu były jednymi z największych miejskich obwałowań Europy! Podobne miejsca, w których aż po dziś dzień pozyskuje się sól morską, znaleźć można też na wyspach na północ od Zadaru.

Ale Chorwacja to również ukryte perełki, których najwięcej znajdziemy chyba na Półwyspie Istria. To np. Hum – najmniejsze miasto świata (choć złośliwi twierdzą, że wyłącznie Europy). Liczy sobie ono ponoć aż 12 (tak, dwunastu) mieszkańców. Okoliczne wzgórza – a więc centralna część półwyspu – zwane są „chorwacką Toskanią”. Nie znajdziemy tu może tak popularnych w Italii alei cyprysowych, ale winnice, trufle – jak najbardziej!

Wycieczki do Chorwacji – Bałkany na talerzu

I dość płynnie przeszliśmy do kulinarnych aspektów wycieczki do Chorwacji. Ten wspaniały kraj ma to szczęście (i my, odwiedzający, również je mamy!), że można tu skosztować zarówno typowej kuchni śródziemnomorskiej, pełnej oliwy i tego wszystkiego, co dziś rano złapano w Adriatyku, jak i kuchni typowo bałkańskiej, pełnej mięs z grilla. Odwiedzając miejscową konobę znajdziemy w niej na pewno pljeskavicę (czyli bałkański mielony kotlet z grilla), rozmaite szaszłyki (raznjići) czy słynne w całej byłej Jugosławii (i nie tylko) cevapcići – małe kiełbaski z mielonego mięsa, serwowane z cebulą. Ale Chorwacja, jak już wspomnieliśmy, to również solidnie ponad 1000 wysp i kilka tysięcy kilometrów wybrzeża. A więc do menu i na stoły gości trafiają liczne ryby, kalmary, krewetki i langustynki; z kolei mięso ośmiornic (zwanych tu hobotnicami) trafia do popularnych sałatek. Te wszystkie wspaniałości są – rzecz jasna – serwowane z miejscowymi winami.

Wielką kulinarną zaletą, którą docenimy w czasie wycieczki do Chorwacji, jest kulinarne dziedzictwo austrowęgierskie. Wprawdzie wszelakie sznycle i inne wynalazki kuchni wiedeńskiej są popularne raczej na północy kraju, ale nawet nad samym Jadranem dostaniemy niemal wszędzie wspaniałe słodycze, które nad morze przywędrowały znad Dunaju.

 • Dubrownik – perła Adriatyku, najpiękniejsze miasto Chorwacji
 • Plitwice – kompleks 16 jezior i wodospadów, połączonych urokliwymi kładkami
 • Rovinj – wspaniałe weneckie miasto na Istrii
 • Split – wycieczka do Chorwacji bez Pałacu Dioklecjana? Obejrzyj go z nami!
 • Pula – jeden z największych rzymskich amfiteatrów
 • Trogir – urokliwe stare miasto położone na wyspie ze wspaniałą aleją palmową
 • Zadar – posłuchaj adriatyckiej melodii organów morskich
 • Hum – najmniejsze miasto świata (Europy?) – zaledwie 12 mieszkańców
 • Porec – rzuć okiem na oryginalne mozaiki sprzed wieków w Bazylice Eufrazjusza
 • Opatija – spacer pośród urokliwych XIX-wiecznych willi i pensjonatów
 • kuchnia Chorwacji – skosztuj miejscowych ryb, owoców morza i oczywiście wina
 • Adriatyk – chwila na plaży w trakcie wycieczki do Chorwacji


chorwacja atrakcje
chorwacja objazd
wycieczki chorwacja
chorwacja wycieczki zorganizowane
chorwacja wycieczki objazdowe
chorwacja kulinarnie
chorwacja itaka opinie
chorwacja wycieczki fakultatywne
chorwacja wycieczka objazdowa
wycieczki chorwacja jak dojechać