fbpx
Skip to content

ARMENIA – tajemniczy kraj monastyrów

Armenia – nieodkryta perła Kaukazu Południowego

Armenia – ten nieodkryty jeszcze kraj na Południowym Kaukazie bywa nazywany „krajem monastyrów”. To oczywiście absolutna prawda – bardzo wiele z historycznych pamiątek Armenii to właśnie dawne kościoły i klasztory. Ale to niewielkie państwo oferuje znacznie więcej: doskonałą kuchnię, niesamowite górskie krajobrazy, wyśmienite wino, wysokogórskie jeziora i przełęcze oraz – przede wszystkim – przysłowiową niemal gościnność mieszkańców. Czy taki właśnie kraj również Wy odkryjecie? – na to pytanie odpowiecie sobie już sami. Armenia wycieczki – czeka Was wspaniały, nieodkryty jeszcze kraj!

Armenia wycieczki – zacznijmy jednak od klasztorów…

Wycieczki do Armenii dadzą Wam możliwość dotknięcia (zwykle: dosłownie) naprawdę starych kościołów czy klasztorów, zwykle z niewiarygodną historią. Pamiętać musimy, że to właśnie Armenia została pierwszym krajem świata, który uznał chrześcijaństwo za religię panującą. Było to – bagatela! – ok. 660 przed chrztem Mieszka i jego dworu. Oczywiście miejsce chrztu – klasztor Khor Virap – znajduje się na trasie naszej wycieczki do Armenii. Oczywiście „głęboka studnia” (bo tak tłumaczy się nazwę klasztoru) to nie jedyny wczesnośredniowieczny kościół w kraju. Perełkami z pewnością są Sewanawank, położony na półwyspie na malowniczym jeziorze czy Norawank, na końcu wąskiego, stromego wąwozu pośrodku ormiańskich gór. Ale miejsc, gdzie można dotknąć tutejszej duchowości jest o wiele, wiele więcej!

Tajemnice armeńskich gór

Wprawdzie góry kojarzymy głównie z sąsiadem Armenii – Gruzją – ale nasz kraj również może poszczycić się całkiem wysokimi pagórami. Opowieść o tutejszych górach rozpocząć należy od góry, która… nie leży w Armenii. O Araracie. Jest o tym, czym Matterhorn dla Szwajcarów, Krywań dla Słowaków czy Triglav dla Słoweńców. Niestety – od wielu dekad leży on poza zasięgiem przeciętnego Ormianina. Ale właśnie imieniem tej góry nazwano najlepszy ormiański koniak (wycieczka do Armenii oczywiście przewiduje degustację!), a kształt góry znajduje się w logo najważniejszych firm w państwie.

Ale (ormiańsko-turecki) Ararat to nie wszystko. Najwyższy szczyt samej Armenii – Aragats – również nie jest ułomkiem, gdyż przekracza 4000 metrów. Ale największą wartością Armenii są bodaj inne, znacznie niższe góry, położone niemal w całym kraju. To właśnie pośród nich położone są najpiękniejsze klasztory, to one skrywają liczne uzdrowiska czy petroglify. To właśnie pośród tych dzikich gór będziemy podróżować udając się z jednej części kraju do drugiej. Ormiańskie góry kryją w sobie też wspaniały dowód na to, że również przez te ziemie biegł najsłynniejszy trakt handlowy dawnych wieków – Szlak Jedwabny. Na wysokiej (dorównującej niemal Rysom) przełęczy można zanurzyć się w mroczne, tajemnicze wnętrze dawnego karawanseraju. A takich tajemnic tutejsze góry kryją znacznie więcej!

Armenia wycieczki – inne atrakcje oraz niespodzianki kraju

Wycieczki do Armenii – to w ich trakcie masz szansę poznać również niesamowite smaczki, których często nie spodziewamy się po tak niewielkim kraju. To tutaj można skorzystać z najdłuższej (w momencie powstania) kolejki linowej na świecie bez przęseł – Skrzydła Tatevu łączą położone w dolinach wioski z (a jakże!) klasztorem Tatev. Po drodze na południe kraju można zatrzymać przy Zorats Karer, zwanym zwykle „ormiańskim Stonehenge”. To po prostu kamienny krąg, który w przeszłości służył… O tym dowiecie się na miejscu, już w trakcie wycieczki do Armenii! To także tajemnicze petroglify, uzdrowiska, jaskinie czy dawne twierdze na zboczach Aragatsu.

Ale mówiąc o Armenii nie sposób nie wspomnieć o winie. Wprawdzie (raz jeszcze!) ten napój bogów kojarzy nam się głównie z Gruzją, ale to właśnie Armenia (a dokładniej – mała wioska Areni na południu kraju) szczyci się najstarszą winiarnią na świecie. Liczy sobie skromne 6 tysięcy lat!

A skoro już o winie, to zajrzyjmy do kuchni

Ormiańska kuchnia to połączenie najlepszych tradycji Kaukazu z krajami położonymi nieco dalej na południe. Tutejsza kuchnia sporo (i to pomimo politycznych niesnasek) zaczerpnęła z Turcji. Armenia wycieczki – przekonasz się o wyjątkowym smaku tutejszych potraw każdego dnia! Na pewno tym, czym ugoszczą nas Ormianie będą liczne sałatki, szaszłyki (zwane to khoravatsem). Mięsa, sałatki czy farsze będziemy z pewnością zawijać w specjalny ormiański chleb – lawasz. Z kolei tutejsze gołąbki, zwane dolma, zawijamy nie (jak w Polsce) w kapustę, ale w liście winogron. Wycieczka do Armenii to również okazja skosztowania tutejszych owoców: granatów, winogron i – oczywiście – moreli. Ten ostatni owoc ma podobno pochodzić właśnie z Wyżyny Ormiańskiej. Wprawdzie Turcy, Azerowie czy Personie mają na ten temat nieco odmienne zdanie, ale obiektywnie przyznać trzeba, że nazwa łacińska „Prunus armeniaca” zobowiązuje.

 • Erywań – unikatowa stolica Armenii, zbudowana z tufu
 • Eczmiadzyn – „ormiański Watykan”, miejsce przechowywania fragmentu Arki Noego
 • Areni – najstarsza winiarnia świata, ukryta w górach na południu
 • Zorats Karer – „kaukaskie Stonehenge” – tajemniczy kamienny krąg
 • Zvartnots – niesamowite ruiny katedry z widokiem na Ararat
 • Sevan – „ormiański Bajkał” – malownicze, wysokogórskie jezioro
 • Selin – przełęcz znana ze średniowiecznego karawanseraju na trasie karawan Jedwabnym Szlakiem
 • Khor Virap – miejsce przyjęcia chrztu przez Armenię w IV wieku
 • Norawank – klasztor ukryty w tajemniczym wąwozie
 • Geghard – Włócznia Longinusa ukryta w oszałamiającym monastyrze
 • Jermuk – najsłynniejsze ormiańskie uzdrowisko w sąsiedztwie petroglifów
 • Ormianie – słyną z niesamowitej gościnności…


armenia wycieczki
armenia wycieczki lotnicze
SONY DSC
armenia wycieczki objazdowe