GRUZJA – odwiedź kraj-kolebkę wina. Poznaj autentyczną Kaukaską Gościnę!

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Poleć z nami do Gruzji

Warszawa-Chopin

Gdańsk

Kraków

Wrocław

+ 2 inne lotniska

Warszawa-Chopin

Gdańsk

Kraków

Wrocław

Katowice

Poznań

ceny od
4395 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 4395 zł (24.11.2023)

Wszystkich terminów:6

Najbliższy wyjazd:
06.04.2024 – 13.04.2024

Sprawdź terminy

To położone na styku Europy i Azji, od zachodu ograniczone Morzem Czarnym państwo w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności jako cel turystycznych wypraw. Wycieczki do Gruzji są coraz popularniejsze i wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim to wspaniała przyroda – górzyste tereny, malownicze wybrzeże Morza Czarnego oraz śródziemnomorska roślinność. Do wizyt zachęcają także otwarci, gościnni mieszkańcy, z którymi aż chce się spędzać czas. No i oczywiście słynna na całą Europę kuchnia – sycąca, aromatyczna, obowiązkowo podlewana gruzińskim winem.

Podczas wyprawy do Gruzji odwiedzimy miasto pamiętające czwarte tysiąclecie p.n.e., zajrzymy do legendarnego Batumi i skosztujemy jednego z najlepszych win na świecie. Co ważne, wycieczka do Gruzji samolotem nie zajmuje wiele czasu.

Tbilisi, nowoczesność zmieszana z tradycją

Wyprawa do Gruzji nie byłaby kompletna bez odwiedzenia jej stolicy – Tbilisi. Jest to prawdopodobnie jedno z najstarszych miast na świecie. Odkrycia archeologiczne wskazują, że miasto było zamieszkiwane już w epoce miedzi, czyli w IV/III tysiącleciu p.n.e.! Położone w dolinie rzeki Kury (Mtkwari), stanowi rzadko spotykane połączenie małomiasteczkowej atmosfery z nowoczesną metropolią. Pomimo że jest największym miastem Gruzji, mieszkańcy zdają się żyć spokojnie i bez pośpiechu.

Planując wakacje w Gruzji, w planie podróży warto uwzględnić odwiedzenie najciekawszych zabytków Tbilisi. Należy do nich na pewno twierdza Narikala, z której rozpościera się piękny widok na wiele istotnych punktów miasta. Do twierdzy możemy się dostać spacerem lub korzystając z kolejki linowej, która poniesie nas na miejsce ponad rzeką Kurą. Poniżej twierdzy leżą dwie historyczne dzielnice miasta: Betlemi oraz Abanotubani. Druga z nich słynie przede wszystkim z zabytkowych łaźni siarkowych. Warto wiedzieć, że łaźnie nie tylko cieszą oko pięknymi fasadami, ale także cały czas działają, oferując masaże czy prozdrowotne kąpiele. Dzięki temu można w tym miejscu połączyć zwiedzanie i wypoczynek w nieco innej formie.

Wartym uwagi przystankiem na trasie zwiedzania stolicy Gruzji jest katedra Sioni, która przybrała swój współczesny kształt już na przełomie XI i XII wieku. Jest to jedno z ważniejszych miejsc Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego i zarazem punkt, w którym są przechowywane istotne dla tego wyznania relikwie – krzyż świętej Nino oraz cudotwórczy kamień, wedle podań przyniesiony przez mnicha Dawida z Garedży. Co ciekawe, w tej zabytkowej świątyni będącej przykładem średniowiecznej architektury sakralnej nadal odbywają się msze.

Podczas wycieczki do Tbilisi nasze biuro podróży zapewnia uczestnikom nieco wolnego czasu na samodzielne odkrywanie uroków tego niesamowitego miasta. Dobrym pomysłem na wypoczynek będzie tu niespieszny spacer po historycznych dzielnicach wśród labiryntu krętych uliczek, pełnych urokliwych kafejek, sklepów z pamiątkami i architektonicznych „smaczków”.

Nie tylko stolica – Mccheta, Kutaisi, Batumi

Nasze objazdowe wycieczki do Gruzji obejmują oczywiście także mniej znane regiony i miejscowości. Leżąca w odległości ok. 20 km od Tbilisi Mccheta to jedno z najstarszych i najważniejszych miast Gruzji. To tu w IV wieku odbył się chrzest narodu. Tutaj też znajduje się katedra Sweti Cchoweli będąca ważnym zabytkiem i jednym z symboli kraju. Świątynia figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mccheta to także prawosławny monastyr z VI wieku. W pobliżu miasta przebiega również historyczny główny szlak prowadzący w poprzek Wielkiego Kaukazu i Gruzińska Droga Wojenna. Ponieważ wzdłuż trasy zachowało się wiele zabytkowych budowli (m.in. twierdza Ananuri czy kościół Cminda Sameba), stanowi popularną atrakcję turystyczną.

Planując wczasy w Gruzji, nie sposób pominąć miasta Kutaisi. Przede wszystkim znajduje się tu jedno z trzech międzynarodowych lotnisk w kraju i to właśnie tu rozpoczyna się niejedna wycieczka samolotem do Gruzji. Znajdziemy tutaj kilka ciekawych zabytków, takich jak wybudowana w XI wieku katedra Bagrati. Historii dotkniemy także w Królewskiej Dzielnicy, której zabudowa pochodzi z XVIII i XIX wieku. Piękne zdjęcia zrobimy na tle malowniczej Fontanny Kolchidy lub na Białym Moście przerzuconym nad rzeką Rioni.

Znane z piosenki zespołu Filipinki Batumi to popularny gruziński kurort położony bezpośrednio nad Morzem Czarnym. Spacerując uliczkami starego miasta, warto zajrzeć na główny plac, do kościoła świętego Mikołaja oraz do tureckiego dziewiętnastowiecznego meczetu. Warto wiedzieć, że choć uzdrowisko słynie także z pól herbacianych (o tym też dowiemy się z przeboju Filipinek), obecnie w okolicy nie ma ich zbyt wiele.

Gruzińska kuchnia – czego skosztować podczas wycieczki do Gruzji?

Podróże do Gruzji to także zachwycająca i znana na całym świecie kuchnia, w dużej mierze oparta na produktach popularnych także i w Polsce, uzupełniona pokaźną ilością aromatycznych przypraw (bardzo charakterystyczna jest kolendra). Najważniejsze składniki gruzińskiej kuchni to bakłażany, fasola, ser i mięso. Do przyrządzania potraw często są wykorzystywane również ciasto drożdżowe, orzechy i czosnek w dużej ilości. Do najpopularniejszych dań należą chinkali, chaczapuri oraz lobio.

Chaczapuri to rodzaj zapiekanego placka z serem, często przygotowywanego w różnych wariantach i z odmiennymi dodatkami. Lobio, gęsta fasolowa zupa, także przypadnie do gustu miłośnikom kuchni bezmięsnej. Chinkali to z kolei duże sakiewki z ciasta wypełnione mięsem (najczęściej baraniną) i bulionem, który powstaje podczas gotowania. W czasie podróży do Gruzji warto spróbować również takich przysmaków jak smażone bakłażany, warzywne pasty (pchali), lobiani (rodzaj placka z pastą z czerwonej fasoli) czy też jego mięsna wersja – kubdari.

Warto pamiętać, że Gruzja jest uważana za kolebkę wina. To tu, na południu kraju, odkryto jego najstarsze ślady. Gruzini szaleją zresztą za tym trunkiem, dzięki czemu podczas wycieczki do Gruzji będziemy mieć okazję skosztować nie tylko wyśmienitego wina, ale także egzotycznego przysmaku, jakim jest… winna lemoniada.

Wycieczki do Gruzji – jak się przygotować? Kilka praktycznych rad

Planując wakacje w Gruzji, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek, które pomogą spędzić zarówno samą podróż, jak i pobyt bez nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli chodzi o dokumenty – aby wybrać się na wycieczki do Gruzji, wystarczy dowód osobisty. Rozsądnie mieć przy sobie także paszport, by w razie zagubienia jednego z dokumentów tożsamości, awaryjnie dysponować drugim. Walutą obowiązującą w Gruzji jest lari gruzińskie oznaczone kodem walutowym GEL. W wielu sklepach czy restauracjach zapłacimy kartą, w większych miastach bez trudu znajdziemy również bankomat. Brak gotówki może nastręczać problemów w małych miejscowościach. Dobrze więc przed wyjazdem zaopatrzyć się w pewną kwotę w lari.

Pakując ubrania, należy uwzględnić porę roku. Można zaryzykować stwierdzenie, że klimat w Gruzji jest nieco podobny do znanego nam z Polski. Warto wiedzieć, że w zachodniej części kraju dominuje klimat morski, wilgotny i z dużą ilością opadów. Im zaś dalej na wschód, tym klimat jest bardziej kontynentalny, suchy, z bardziej upalnym latem i relatywnie ciepłą zimą. Zawsze warto spakować coś przeciwdeszczowego. Jeśli chodzi o odzież, należy też pamiętać, że w kościołach prawosławnych, do których z pewnością zawitamy, obowiązują pewne zasady dotyczące ubioru. Mężczyźni nie zostaną wpuszczeni do cerkwi w krótkich spodenkach, kobiety obowiązuje nakaz zakrywania głowy oraz długość spódnicy zakrywającej przynajmniej kolana.

 • Tbilisi – spacer po wielokulturowym Starym Mieście
 • Mccheta – pierwsza stolica Gruzji, miejsce, gdzie kraj przyjął chrzest
 • Gori – miasto Józefa Stalina
 • Wardzia – najsłynniejsze skalne miasto Gruzji

 • Borżomi – najsłynniejszy gruziński kurort, kaukaski 'zdrój’ pośród gór
 • Batumi – herbaciane pola i wypoczynek na plaży
 • Gelati – średniowieczna akademia i cudowne freski z listy UNESCO
 • Ananuri – niesamowita forteca nad jeziorem w sercu Kaukazu
 • Gruzińska Droga Wojenna – niesamowita podróż przez Kaukaz
 • Gergeti – najsłynniejszy klasztor Gruzji u stóp Kazbeku
 • Narikala – nocna panorama Tbilisi
 • Martwili – piękny kanion w okolicy Kutaisi


gruzja co zwiedzać
wyjazdy do gruzji
kuchnia gruzińska
gruzja tanio
co zwiedzać w gruzji
tanie wycieczki do gruzji
wycieczki do gruzji
wycieczki do batumi
gruzja wycieczki objazdowe
wycieczki do tbilisi