fbpx
Skip to content

GRECJA – skarby starożytności, błękit morza, doskonała kuchnia. Grecka Odyseja z MisjaGO!

Poleć z nami do Grecji

Wakacje w Grecji – miejscu narodzin demokracji i Igrzysk Olimpijskich

Położona na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego Grecja jest uważana za kolebkę współczesnej cywilizacji. To tu narodziły się filozofia i demokracja, a także dokonano wielu przełomowych odkryć naukowych. Wykiełkowała tu także idea teatru oraz rozwinęło się wiele dyscyplin sportowych. Co jeszcze zawdzięczamy temu niewielkiemu w sumie krajowi? – przekonasz się o tym podczas każdej naszej wycieczki do Grecji.

Grecja jest krajem o niezbyt dużej powierzchni, mając jednocześnie jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Jest to możliwe za sprawą należących do niej licznych wysp i wysepek. Na morzach Egejskim i Jońskim rozrzuconych jest ponad 2,5 tysiąca greckich wysp – w tym niecałe 200 zamieszkałych. Z uwagi na niezwykłą przyrodę oraz ogromne bogactwo kulturowe podróże do Grecji od lat cieszą się popularnością – nie tylko wśród mieszkańców Europy.

Cztery morza – rajskie wczasy w Grecji

Dlaczego tak kochamy Grecję? Powody można by wymieniać przez długi czas. W Polsce przez większą część roku brakuje słońca. Jednak w czasie nawet krótkiej wycieczki do Grecji można uzupełnić ten niedobór – szacuje się, że latem jest tu aż 28–29 słonecznych dni w skali miesiąca! Do mitycznej Hellady przyciągają nas czyste plaże i ciepłe morza. Możemy tu obcować ze sztuką i kulturą prawdziwie światowego formatu. Grecja rozpieszcza także podniebienia – warto wspomnieć choćby o dolmades czy spanakopicie.

Po szybkim rzucie okiem na mapę wydaje się, że Grecję oblewają dwa morza – Egejskie i Jońskie. W rzeczywistości od południa jest otoczona Morzem Śródziemnym, a od północnej strony Krety znajduje się Morze Kreteńskie. Wyspy stanowią około 1/5 powierzchni całego kraju, a największe ich skupisko znajduje się Morzu Egejskim. W dużej części pokryta górami i wulkanami, z urozmaiconą linią brzegową, Grecja jest krajem malowniczym i odwiedzanym co roku przez wielu turystów. Pozostaje popularnym celem podróży również wśród Polaków. Nic dziwnego – wycieczka do Grecji samolotem to zaledwie 2,5 godziny lotu, po którym wylądujemy w zupełnie innym świecie. Podczas wczasów w Grecji z naszym biurem podróży poznasz wiele ciekawostek i odwiedzisz znacznie więcej miejsc niż te powszechnie znane z przewodników.

Starożytne opowieści – najstarsze dzieje widziane podczas wycieczki do Grecji

Podczas każdej wycieczki do Grecji trafimy na niejeden zabytek, którego historia sięga starożytności. Będąc w Atenach, zobaczymy oczywiście Akropol i Areopag. Warto wiedzieć, że w starożytnej Grecji słowo „akropol” oznaczało po prostu osiedle lub jego część znajdującą się na wzniesieniu. Akropol ateński, który odwiedzimy w czasie naszej wyprawy do Grecji, jest najsłynniejszym spośród nich.

Niedaleko stąd znajdują się Delfy. To jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Europie, obejmujące ruiny sanktuarium poświęconego Apollinowi, gdzie znajduje się słynna wyrocznia delficka. Ze stanowiskiem archeologicznym sąsiaduje współczesna miejscowość o tej samej nazwie – Delfy.

Dalsza część wycieczki do Grecji oferowanej przez nasze biuro podróży prowadzi na Peloponez. To półwysep i historyczna kraina stanowiąca najdalej na południe wysuniętą część kontynentalnej Grecji i całego Półwyspu Bałkańskiego. Na Półwyspie Peloponeskim odwiedzimy m.in. Mykeny, słynną Spartę oraz Epidauros, z największym zachowanym greckim teatrem. Znajdują się tu także inne miasta o znaczeniu historycznym: Korynt, Mistra czy wreszcie Olimpia. W starożytności (już od ok. XII wieku p.n.e.) miasto to było miejscem kultu Zeusa, a w 776 roku p.n.e. stało się siedzibą Igrzysk Olimpijskich. Wraz z ich rozpoczęciem, nastąpił także czas rozkwitu miejscowości. Olimpia stała się ośrodkiem religijnym i sportowym, wybudowano tu liczne łaźnie, skarbce i wille, a także akwedukt.

Ważnym miejscem na trasie wyprawy do Grecji są Termopile. Ten wąski przesmyk między morzem a górami znany jest nie tylko z legendarnej bitwy, która miała miejsce w 480 roku p.n.e. Ciekawostkę stanowi fakt, że znajduje się tu źródło dające początek strumieniowi o niespotykanej temperaturze wody – ok. 40°C. Od zjawiska tego pochodzi zresztą nazwa Termopile – „thermos” oznacza po grecku „gorący”, a „pylai” to „wrota”.

Najpopularniejsza grecka wyspa – Kreta

To prawdopodobnie najbardziej znana, a z całą pewnością największa wyspa Grecji. Długość jej linii brzegowej wynosi ok. 1040 km, co skutkuje niesamowitym wręcz bogactwem różnorodnych plaż. Z uwagi na przyjemny klimat, piękne nadbrzeża oraz fascynujące zabytki Kreta przyciąga turystów z całego świata, spragnionych zarówno kontaktu ze starożytną kulturą, jak i morskich kąpieli.

Najciekawsze na wyspie historyczne zabudowania pochodzą z czasów kultury minojskiej, jednej z najstarszych cywilizacji epoki brązu w rejonie Morza Śródziemnego. Kreta to także Heraklion, największe miasto na wyspie i jej administracyjna stolica. To tutaj nasze wycieczki objazdowe pozwalają uczestnikom zajrzeć do Muzeum Archeologicznego będącego drugim co do wielkości zbiorem wykopalisk i antycznych pamiątek. Kolejnym ważnym miejscem na trasie wycieczki jest miejscowość Chania. Znajdujące się na samym wybrzeżu miasto słynie przede wszystkim z dzielnicy nadbrzeżnej z charakterystyczną zabudową z czasów weneckich oraz pięknym portem.

Zwiedzanie i wypoczynek na Krecie to także między innymi wizyta w wiosce Ano Vouves. Znajdziemy tu najstarsze w Grecji i jedno z najstarszych na świecie drzewo oliwne. Wiele badań wskazuje, że ma ono minimum 2000 lat! Co ciekawe – drzewo w dalszym ciągu rodzi owoce.

Wreszcie położona na skraju palmowego gaju plaża Vai. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na rajski wypoczynek. Bajeczna piaskowo-żwirkowa plaża, częściowo skryta w cieniu palm, krystalicznie czysta woda i świetna infrastruktura turystyczna zachęcają do spędzenia tu kilku leniwych godzin. Planując wakacje w Grecji, warto także uwzględnić wypad na niewielką wyspę położoną niecały kilometr od wybrzeża Krety – Spinalongę. Obecnie niezamieszkana Spinalonga w latach 1903–1957 była kolonią trędowatych – to tutaj znajdowało się jedno z ostatnich leprozoriów w Europie.

Wycieczki do Grecji – nie tylko starożytność

Grecja kusi atrakcjami także wielbicieli nieco nowszej historii – docenią oni choćby trzynastowieczną osadę z zamkiem Frangokastello. Miłośnicy win będą mieć okazję odwiedzić lokalną winnicę, z kolei fani klasztorów z chęcią obejrzą któryś z licznych prawosławnych monastyrów.

Przy okazji trzeba wspomnieć o Meteorach, czyli zespole prawosławnych klasztorów wybudowanych na skałach. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc podczas wyprawy do Grecji. Meteory są także największym stanowiskiem archeologicznym w kraju.

Podróże do Grecji to obok niesamowitych historii i zapierających dech zabytków także wyśmienita kuchnia. Spędzając urlop w tej części Europy, warto skosztować kilku charakterystycznych przysmaków. Gdy potrzebujesz solidnego, sycącego posiłku, zdecyduj się na grilowane szaszłyki souvlaki lub zapiekankę z bakłażanów, pomidorów i mielonego mięsa – moussakę. Wielbiciele sałatki greckiej powinni koniecznie spróbować jej oryginalnej wersji – horiatki. Na deser wybierz orzechowo-miodową baklawę lub loukoumades, czyli chrupiące smażone kuleczki z ciasta drożdżowego. Trudno im się oprzeć! Zatem dokąd powiedzie Cię następna wyprawa do Grecji?

 • Ateny – kolebka cywilizacji, perła sztuki starożytnej
 • Delfy – tu starożytni poznawali przyszłość od wyroczni
 • Pałac Knossos – najsłynniejsze dziełe kultury minojskiej na Krecie
 • Vai – słynna plaża z różowym piaskiem i setkami drzew palmowych

 • Kanał Koryncki – arcydzieło techniki wodnej sprzed ponad wieku, łączące dwa morza
 • Rethimno – słynna wenecka Fortezza broniąca miasta
 • Figueres – miasto Salvadora Dali u stóp Pirenejów
 • Wąwóz Imbros zakosztuj wspaniałej kreteńskiej przyrody!
 • Mykeny, Sparta, Epidauros – starożytne perły Peloponezu
 • Olimpia – to tu rozpoczęła się historia igrzysk
 • Meteory – klasztory zawieszone w chmurach, dokąd nawet mnichów wciągano na linach
 • Spinalonga – wyspa-twierdza ze znaną grecką kolonią dla trędowatych


wycieczki do grecji
kreta wycieczki objazdowe
wycieczki na kretę
kreta wczasy
grecja wycieczki
ateny wycieczki
grecja wycieczki objazdowe
wycieczki do aten
wycieczka grecja
wycieczka do grecji