fbpx
Skip to content

CHINY – Magia Orientu, Magia Egzotyki

Chiny – poznaj Państwo Środka od środka

Chiny – niezwykły, egzotyczny i unikatowy kraj. Kraj łączący w sobie pustynie północy, lasy i tereny rolnicze środkowej części kraju, jak i upalne oraz wilgotne tereny podzwrotnikowe na południu. Chiny to również miejsce niezwykle różnorodne pod względem kulturowym, kulinarnym i… językowym! Do tego stopnia, że mieszkańcy dwóch miasta odległych od siebie o np. 1000 km nie zawsze są w stanie się z sobą porozumieć. Nasze wycieczki do Chin – choć czasem wymagają pokonania większych odległości – pozwalają na poznanie tego bogactwa kultur i smaków. Podczas wyprawy do Chin przekonasz się, jak wiele oferuje ten egzotyczny kraj. Zrozumiesz, że kuchnia chińska (jaką znamy z Polski czy Europy) to tylko namiastka feerii aromatów, które napotkasz w chińskiej knajpce. Albo… na ulicznym stoisku z jedzeniem.

wycieczki do pekinu

Pomimo niełatwych politycznych dziejów i współczesności Chiny to kraj bogaty również materialnie. Na pewno zaskoczą Cię wielopasmowe autostrady, węzły i superszybkie koleje, którymi zresztą będziemy się przemieszczać po kraju. Ale z drugiej strony zachwyci się chińskie przywiązanie do tradycji i przeszłości. Zapraszamy zatem do Chin!

Wycieczki do Chin – odwiedź z nami północną stolicę!

Tak po prawdzie, to w dziejach Państwa Środka tych stolic było więcej. Ale dziś, funkcjonalnie, na ogół za stolice przyjmuje się oczywiście stołeczny Pekin oraz Szanghaj, położony ponad 1000 kilometrów na południe. Każde z tych miasta liczy sobie po kilkanaście milionów mieszkańców. Ale na tym podobieństwa się chyba kończą.

Pekin (po chińsku „Północna Stolica”) to ogromna metropolia, w której na każdym kroku napotkamy liczne pamiątki świadczące o tym, że dwór rezydował tu już przed wiekami! To przede wszystkim Zakazane Miasto – nazwane tak dlatego, że dostęp do wnętrza, strzeżonego przez potężne mury i bramy, był otwarty tylko dla nielicznych. Zakazane miasto to kompleks wielu pawilonów – część służyła jako cesarskie komnaty mieszkalne; inne były miejsce zamieszkania służby, a jeszcze inne… eunuchów! Zakazane Miasto oczywiście zwiedza się wewnątrz, ale najlepszą panoramę na tę część Pekinu podziwia się ze Wzgórza Węglowego. Oczywiście również to miejsce jest na trasie naszej wycieczki do Chin.

Pekin to również liczne świątynie, z których najsłynniejszą i najważniejszą jest Świątynia Niebios, w której rokrocznie cesarze modlili się o dobre zbiory. Ale podczas wycieczki do Pekinu zobaczymy również buddyjski chram lamaistyczny czy jedną ze świątyń konfucjańskich. Ważnym miejscem jest również Pałac Letni czy grobowce cesarzy z dynastii Ming, znajdujące się na północ od miasta. Tworzą one niesamowity kompleks, składający się z pawilonów grobowych oraz z robiącej wielkie wrażenie alei z posągami cesarskich zwierząt.

Otwarte na świat miasto Przy Morzu

Czy Szanghaj (po chińsku „Obok morza”) jest przeciwieństwem Pekinu? Może nie aż tak, ale na pewno jest solidnie odmienny od swojego północnego brata. Już sama nazwa sugeruje, że jest to miasto portowe (choć port znajduje się daleko od turystycznego centrum), położone nad wodą i otwarte na świat. Szanghaj to kilka ikon: Bund z Hotelem Pokoju, dzielnica Pudong, kolejka Maglev oraz świątynia zakupów – Nanjing Road.

Zacznijmy od Bundu – to wspaniały deptak nad rzeką Huang-Pu. Dla nas, Europejczyków, ma tę dodatkową zaletę (choć dla niektórych może to być wada), że spora część zabudowy przypomina Europę. To oczywiście pamiątka po kolonialnej historii Miasta Obok Morza. To właśnie tutaj, przy Bundzie, znajduje się Peace Hotel – obiekt sześciogwiazdkowy, jeden z nielicznych hoteli tej klasy na całym świecie. Na drugim końcu Bundu, w niewielkim Parku, znajdziemy też dowód trudnej historii chińsko-japońskiej. Miejsce, które zwiedzają liczne wycieczki do Chin, słynie z tabliczki „Psom i Chińczykom wstęp wzbroniony”. To również niedaleko stąd nad rzeką rozpoczyna się Nanjing Road – ulica pełna sklepów: od tych najdroższych światowych marek, po niewielkie sklepiki, w których komunikację ze sprzedawcą odbędziemy tylko za pomocą translatora.

Dodatkowo: z całego Bundu rozpościera się niesamowity widok na położoną po drugiej stronie rzeki dzielnicę Pudong. To niesamowite morze wieżowców, biurowców i wszelakich przykładów nowoczesnej architektury powstało w ostatnich trzech dekadach. Nie tylko powstało, ale też (lub: przede wszystkim) nadal powstaje! Pudong jest połączony z centrum kilkoma mostami, liniami metra i tunelami. O ile same biurowce nie są na ogół dostępne dla turystów, o tyle rzeczywistą (nomen omen) perłą dzielnicą jest tutejsza wieża telewizyjna. Niemal każda wycieczka do Chin odwiedza Perłę Orientu (to oficjalna nazwa nadajnika!) wjeżdżać szybkobieżną windą na wysokość ponad 200 metrów! Tutaj czeka nas jeszcze jedna atrakcja: możliwość stanięcia na hartowanej szybie ok. 80 pięter nad ziemią!

Nazwę „Pudong” nosi też szanghajskie lotnisko, to często właśnie stąd wracają do Europy wyprawy do Chin. Lub: lecą dalej, do jednego z licznych chińskich miast. A to właśnie tutaj działa (i to od wielu lat) kolejka magnetyczna Maglev łącząca jedną ze stacji metra z lotniskiem. Pociągi rozpędzają się – bagatela – do 430 kmh. Wrażenie gwarantowane!

wycieczki objazdowe do chin

Wycieczki do Chin – wyjedź z Pekinu!

Wycieczka do Pekinu (czy też: do tej części Chin) nie oznacza wcale, że cały czas powinniśmy spędzić w stolicy. Miejscem, dokąd zdążają niemal wszyscy (i dlatego nietrudno tam o tłumek) jest oczywiście Wielki Mur, jedna z ikon nie tylko okolic Pekinu, ale też Chin, czy wręcz całej Azji. Ta niesamowita konstrukcja, licząca sobie niemal 2 500 kilometrów, musi być odwiedzona podczas każdej wyprawy do Chin.

Znacznie dalej od Pekinu (kilka godzin jazdy szybką koleją) leży Xian. W samym mieście możemy podziwiać częściowo odtworzone kilkusetletnie mury miejskie, Pagodę Dzikiej Gęsi czy malowniczą dzielnicę muzułmańską z meczetem. Ale prawdziwa perła tej części Chin znajduje się na przedmieściach. To oczywiście Armia Terakotowa – jeden z najbardziej unikatowych zabytków nie tylko Chin, ale też całej Azji. To ponad osiem tysięcy figur, wielkości naturalnej lub ponadnaturalnej, przedstawiających wojowników, dowódców oraz konie. Całość – wedle zamysłu twórców – miała strzec grobowca pierwszego cesarza Chin. Z kolei według wierzeń ówczesnych Chińczyków żołnierze Armii mieli pomóc cesarzowi w zdobyciu władzy w życiu pozagrobowym. Ogromne muzeum, mieszczące się w trzech potężnych pawilonach, zostało otwarte w ostatniej dekadzie XX wieku.

wyprawy do chin

Magiczne południe odwiedzona podczas wycieczki do Chin

Południe kraju, odwiedzane przez nas podczas wycieczki do Chin, to nie tylko Szanghaj. Całkiem blisko miasta znajdziemy kilka perełek, które zadowolą najbardziej wybrednego podróżnika. To między innymi Suzhou – miasto ogrodów, ale również jedna ze stolic chińskiego przemysłu jedwabniczego oraz hafciarstwa. W centrum miasta znajdziemy dwa niesamowite ogrody, będące bardzo klasycznymi przykładami chińskiej sztuki ich projektowania. To Ogród Mistrza Sieci oraz Ogród Pokornego Zarządcy.

W Suzhou warto też odwiedzić fabrykę jedwabiu, gdzie będzie można zapoznać się nie tylko z procesem produkcji tego materiału, ale również zobaczyć, jak powstaje. Tak: od samego początku, od momentu, gdzie niewielki robak zaczyna tkać wokół siebie jedwabny kokon. Zwiedzanie fabryki kończy się – jakżeby inaczej w Chinach – sklepem, skąd możemy wyjść bogatsi o doskonałe jedwabne chusty, krawaty, ale też: dywany czy kołdry.

Zupełnie inny charakter ma niedalekie Luzhi, zwane często „chińską Wenecją”. Miasto można – podobnie jak Serenissimę w Italii – zwiedzać pieszo. Ale jednak o niebo lepiej zrobić to łodziami. Zapewniamy Was, że z perspektywy tradycyjnej łódki miasto wygląda jeszcze ciekawiej. Można, czy wręcz warto robić zdjęcia podczas rejsu. Uważajcie jednak, aby po wyjściu z łodzi Wasz aparat czy telefon nadal znajdowały się w ręce. A nie – na przykład – na dnie kanału.

Wycieczka do Chin – skosztuj kuchni chińskiej!

Wycieczki Chiny – to również (przede wszystkim?) kuchnia, jedzenie. To doznania smakowe, zapachowe. Ale również to doświadczenie zupełnie innej kuchni, spożywanej w odmienny sposób. Są miejsca, w których nie uświadczymy znanych nam sztućców, a jedyną pomocą do jedzenia będą oczywiście pałeczki.

Warto też zdawać sobie sprawę, że chińskie jedzenie (właśnie wskutek braku noża) jest on razu serwowane na stole w małych kawałkach. Jeśli liczycie na soczysty stek czy chrupiącego schabowego, to oczywiście zapraszamy do… dowolnej polskiej knajpki. Już po powrocie! O ile Chińczycy na pewno nieraz zaserwują nam różne mięsa, o tyle na pewno nie będzie ono miało formy znanej z polskich stołów. Ciekawostką są też okrągłe stoły z również okrągłymi nadstawkami, na których kładzie się wszystkie dania. Aby nałożyć sobie wymarzonej potrawy, nie trzeba wcale prosić sąsiada o podanie półmisku. W zamian wystarczy… pokręcić stołem!

Rzecz jasna nie ma czegoś takiego, jak kuchnia chińska. Każda z prowincji (baa! – każe z miast!) ma swoje regionalne dania, których będzie nam na pewno dane skosztować podczas wyprawy do Chin. W Pekinie na pewno na stół trafi słynna kaczka po pekińsku. W Xianie będą to tamtejsze pierożki (tak, wreszcie coś swojskiego!). W innym miejscu spróbujemy z pewnością hot pota – gorącego kociołka. Pamiętajcie jednak, że po angielsku hot może oznaczać również: pikantny. A nawet: bardzo! Bowiem tak bardzo różnorodna jest kuchnia Chin!

jedzenie w chinach

Słowem: wycieczki objazdowe do Chin to niesamowita uczta dla oka, dla obiektywu Waszego aparatu. Ale też dla Waszego podniebienia, powonienia. Wycieczka do Chin serio może stać się Waszą podróżą życia!

 • Pekin – stolica Chin, słynąca z Zakazanego Miasta, Placu Tiananmen i świątyń
 • Xian – mury miejskie, niesamowita Pagoda Dzikiej Gęsi i… pierożki
 • Wielki Mur – czy naprawdę odgradzał od barbarzyńców i jest widoczny z kosmosu?
 • Świątynia Nieba – to tu cesarze modlili się o dobre zbiory!
 • Armia Terakotowa – ikona Chin; 8 tysięcy żołnierzy strzegących cesarskiego grobu
 • Wzgórze Węglowe – spójrz na Pekin z góry, podziwiaj rozmach miasta!
 • Suzhou –miasto ogrodów, jedwabiu i hafciarstwa
 • Nanjing Road – oddaj się szaleństwu zakupów w sercu Szanhaju!
 • Luzhi – „chińska Wenecja”; udaj się w rejs kanałami miasta
 • Pudong – biurowce, wieża TV oraz pociąg jadący 430 kmh
 • Kuchnia chińska – przekonaj się, czy da się zjeść zupę pałeczkami?
 • Klasztor Shaolin – poznaj techniki kung-fu u samego źródła tej sztuki walki. Zobacz grobowce mnichów.


wycieczki objazdowe chiny
chiny wycieczki objazdowe
chiny wycieczka objazdowa
chiny rainbow
chiny co zobaczyc