IZRAEL – Trzy morza, trzy religie, jedno słońce. Poznaj z nami Tajemniczy Izrael!

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Nasze wycieczki do Izraela

Brak ofert w tej sekcji

Izrael to kraj na Bliskim Wschodzie, położony na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Choć jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka, występuje tu duża różnorodność geograficzna. Turystów przyciągają malownicze pasma górskie, tereny pustynne i położone na południowym krańcu Doliny Jordanu Morze Martwe. Jeśli do niezwykłych krajobrazów dodamy ogromne bogactwo przyrody, kultury i wspaniałą kuchnię, zrozumiemy, dlaczego wycieczki do Izraela cieszą się coraz większą popularnością.

Mimo nieco egzotycznego charakteru kraj ten leży zaskakująco blisko Polski – jest oddalony o zaledwie 4000 km. Wycieczka do Izraela samolotem to prosty sposób, by szybko przenieść się do zupełnie innego świata (lot zajmuje jedynie niespełna 4 godziny).

Trzy religie na jednej ziemi

Izrael jest państwem wyznaniowym. Dominującą religią jest oczywiście judaizm, jednak ogromną rolę odgrywają także chrześcijaństwo i islam. Cały kraj, a w szczególności jego stolica, Jerozolima, to zatem jedno z najważniejszych miejsc dla ogromnej liczby wiernych.

Podczas wycieczki do Ziemi Świętej można zobaczyć rozmaite rodzaje kościołów, odwiedzanych tłumnie zarówno przez wiernych, jak i turystów z całego świata. Spacerując uliczkami Jerozolimy, z pewnością spotkasz osoby z różnych grup etnicznych i wyznawców wielu religii: Żydów, muzułmanów czy katolików. Przybywa tu także wielu pielgrzymów z całego świata.

Co trzeba koniecznie zwiedzić, gdy wycieczki objazdowe zawiodą nas do Jerozolimy? Turystów i pielgrzymów najsilniej przyciąga Stare Miasto, którego historia sięga około 3000 lat wstecz. Leży ono we wschodniej części Jerozolimy, jest otoczone szesnastowiecznymi murami obronnymi i podzielone na cztery dzielnice.

Dzielnica Chrześcijańska, położona w północno-zachodniej części, rozciąga się od Nowej Bramy do Bramy Jafy. To tutaj znajduje się jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan z całego świata – bazylika Grobu Świętego.

Barwna i gwarna Dzielnica Muzułmańska jest usytuowana w północno-wschodniej części Starego Miasta. Sięga od Bramy Lwów po Bramę Damasceńską. Tu również znajdziemy liczne kościoły i meczety, a także drogę Via Dolorosa, którą – według tradycji – podążał Chrystus, niosąc krzyż na miejsce swojej śmierci.

W południowo-wschodniej części Starego Miasta leży najspokojniejsza, a przy tym zadbana i nowoczesna Dzielnica Żydowska. W tej części najważniejszym punktem jest Zachodni Mur, nazywany też Ścianą Płaczu. Znajdziemy tu także kilka ciekawych muzeów oraz liczne synagogi.

Najmniejsza, cicha Dzielnica Ormiańska jest położona w południowo-zachodniej części Starego Miasta. Można się tu przespacerować wąskimi uliczkami, podziwiając liczne kościoły i klasztory. Dźwięki wspaniałych ormiańskich nieszporów na długo pozostaną w pamięci, nawet po zakończeniu wycieczki do Izraela.

Wakacje w Izraelu – co jeszcze zwiedzić w Jerozolimie?

W Jerozolimie znajduje się także kolejne święte miejsce chrześcijan – Góra Oliwna. Wzniesienie jest położone na wschodnim krańcu miasta i oddziela je od Pustyni Judzkiej. Biblijne Dzieje Apostolskie wskazują właśnie na Górę Oliwną jako miejsce wniebowstąpienia Chrystusa. W tym miejscu znajduje się istniejący od około 3000 lat cmentarz żydowski Har ha-Zetim. Trudno się dziwić, że niemal wszystkie wycieczki do Ziemi Świętej prędzej czy później docierają w to niezwykłe miejsce.

Wybierając się do Jerozolimy, pamiętaj, że w licznych obiektach sakralnych (a także w ortodoksyjnych dzielnicach) obowiązują restrykcyjne zasady dotyczące ubioru. Niewskazane są obcisłe lub pstrokate stroje, wydekoltowane bluzki czy buty na obcasach. Warto także zabrać ze sobą lekkie nakrycie głowy – na przykład chustę.

Wycieczki do Izraela – odwiedź Instytut Yad Vashem

Poświęcony ofiarom zagłady Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu to miejsce zasługujące na osobną opowieść. Został on założony w 1953 roku, na mocy Ustawy o Pamięci. Jego siedziba mieści się na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie. Termin Yad Vashem został zaczerpnięty z Księgi Izajasza i najczęściej tłumaczy się go jako „miejsce i imię”.

W obrębie Instytutu mieszczą się między innymi galerie sztuki, synagoga, biblioteka i archiwum. Znajdziemy tu liczne pomniki upamiętniające ofiary zagłady – w tym dzieci, a także Janusza Korczaka. Yad Vashem zajmuje się też działalnością edukacyjną i wydawniczą. Prowadzi programy szkoleniowe, udostępnia materiały naukowe i reprezentuje Izrael w międzynarodowych projektach poświęconych II wojnie światowej i Holocaustowi.

Ważną częścią działalności Instytutu jest upamiętnianie osób nieżydowskiego pochodzenia, które w czasie II wojny światowej, często ryzykując własne życie, niosły pomoc prześladowanym Żydom. Osoby takie, nazywane Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata, są honorowane poprzez wyrycie ich nazwiska na Ścianie Pamięci.

Nie tylko Jerozolima – odwiedź Betlejem i Tel Awiw

Wakacje w Izraelu to także zwiedzanie i wypoczynek w takich miastach jak Betlejem. Ta położona na terytorium Palestyny miejscowość jest, według przekazów biblijnych, miejscem narodzin Jezusa Chrystusa. Obowiązkowe punkty na trasie każdej wycieczki objazdowej po tych rejonach to bazylika Narodzenia Pańskiego, wybudowana nad grotą, w której miał się narodzić Jezus, a także kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Grota Mleczna.

Z kolei Tel Awiw to drugie pod względem wielkości miasto Izraela. Położone na nadmorskiej równinie Szaron, nad Morzem Śródziemnym, zachwyca szerokimi plażami, bulwarami i licznymi atrakcjami turystycznymi. Niemal każda wycieczka samolotem do Izraela zaczyna się w tej tętniącej życiem aglomeracji. Tel Awiw jest miejscem zupełnie innym niż Betlejem czy Jerozolima, niemal niepasującym do popularnych wyobrażeń o Izraelu. To nowoczesna metropolia, w której nie brakuje centrów handlowych, kawiarni, nocnych klubów i drapaczy chmur. Znajdziemy tu jednak także kilka fascynujących zabytków – głównie w najstarszej części miasta, Jafie. To jedno z najstarszych zachowanych miejsc w całym Izraelu. Jedną z najpopularniejszych budowli jest nieczynna dziś latarnia morska, wybudowana w 1862 roku. Warto tu także zobaczyć dwunastowieczny meczet Mahamoudia oraz pochodzącą z początku XX wieku wieżę zegarową, często ukazywaną na widokówkach z Jafy.

Podczas wczasów w Izraelu nasze biuro podróży proponuje wizyty także w mniej znanych miastach. Należą do nich Akka, znana z opowieści o przemienieniu wody w wino Kana Galilejska czy położone niemal 300 metrów pod poziomem morza Jerycho.

Podróże do Izraela z naszym biurem podróży to niezapomniana przygoda – niezależnie od wyznawanej religii czy filozofii życiowej.

Wycieczki do Izraela – zasmakuj Bliskiego Wschodu

Podobnie jak cały kraj, przesiąknięty wpływami wielu kultur i religii, izraelska kuchnia także łączy w sobie rozmaite inspiracje. Znajdziemy w niej smaki zaczerpnięte z Dalekiego Wschodu, kuchni arabskiej, greckiej, tureckiej, a nawet północnoafrykańskiej. Czego warto spróbować podczas wyprawy do Izraela? Popularnym, typowo izraelskim daniem jest szakszuka – pikantne jajka z pomidorami, tradycyjnie podawane na śniadanie. Niezwykłym doznaniem dla podniebienia jest też żydowski czulent (rodzaj gulaszu), a osoby unikające mięsa chętnie sięgają po falafel (kotleciki z cieciorki, rzadziej z fasoli). Wielbiciele słodyczy z pewnością nie przejdą obojętnie obok typowego dla tych rejonów świata deseru – orzechowo-miodowej baklawy.

Wyprawa do Izraela – co zabrać ze sobą?

By wypoczynek podczas wycieczki do Izraela przebiegał spokojnie i bez przykrych niespodzianek, warto zadbać o kilka spraw na etapie planowania wyjazdu. Żeby wjechać na teren Izraela, potrzebny jest paszport o ważności minimum pół roku od daty podróży. Oprócz paszportu trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednie środki płatnicze. Obowiązującą walutą jest tu nowy szekel izraelski. Warto wiedzieć, że najchętniej i najkorzystniej wymienianą w Izraelu walutą jest dolar amerykański. Właśnie on będzie najważniejszą obcą (poza szeklem) walutą podczas wycieczki do Izraela.

W zależności od miejsca pobytu w Izraelu panuje klimat od umiarkowanego do zwrotnikowego, zwykle z dużym nasłonecznieniem. Wczasy w Izraelu latem to niemal stuprocentowa gwarancja upałów. Pakując się, pamiętaj jednak, że w wielu miejscach obowiązują surowe zasady dotyczące zakrywania ciała. Koszulki i sukienki nie powinny być wydekoltowane ani odkrywać ramion. Wykluczone są szorty i spódnice odsłaniające kolana. Koniecznie pamiętajmy też (szczególnie kobiety) o nakryciu głowy – najlepiej, by była to lekka, sporej wielkości chusta, którą w razie potrzeby okryjemy też ramiona. Z uwagi na duże nasłonecznienie koniecznie trzeba się zaopatrzyć w krem z filtrem – najlepiej minimum 30 SPF. Podczas zimowego urlopu dobrze zabrać ze sobą ubrania noszone w Polsce podczas wczesnej wiosny lub jesieni oraz koniecznie coś przeciwdeszczowego.

 • Jerozolima – magiczne miasto tchnące orientalną atmosferą
 • Góra Oliwna – słynne wzgórze z bajeczną panoramą Starego Miasta
 • Betlejem – Bazylika Narodzenia ze słynną grotą
 • Yad Vashem – pamięć nigdy nie umiera

 • Cezarea Nadmorska – miasto znanego Poncjusza Piłata
 • Hajfa – niesamowite ogrody Bahaitów na zboczu nad morzem
 • Akko – dawna, tajemnicza twierdza Krzyżowców
 • Tel Awiw – czas na plażę w sercu stolicy
 • Kana Galilejska – czas na najsłynniejsze wino w historii!
 • Jerycho – najstarsze miasto świata
 • Morze Martwe – kąpiel w najniższej położonym miejscu Ziemi
 • Masada – najważniejsza twierdza Izraela