UZBEKISTAN – odwiedź z nami Azję Środkową i poznaj perły Jedwabnego Szlaku!

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Poznaj perły Uzbekistanu!

09.05 – 20.05.2024

Warszawa-Chopin

Berlin

ceny od
9997 zł

najniższa cena z ost. 30 dni: 10292 zł (03.12.2023)

Wszystkich terminów:3

Najbliższy wyjazd:
09.05.2024 – 20.05.2024

Sprawdź terminy

Uzbekistan – kraj zagubiony pośród stepów, gór i pustyń w Azji Środkowej. Jeden z zaledwie dwóch na świecie państw podwójnie śródlądowych. Kraina gościnnych ludzi, z których wielu zna Polskę z opowieści lub z własnego doświadczenia. Państwo, w którym można najpierw podróżować szybką koleją, aby niedługo potem jechać niespiesznie pociągiem przez pustynię. To również takie miejsce na ziemi, w którym latem panują upały, a zimą z kolei – wszechogarniające, potężne mrozy. To również jeden z mniej znanych krajów – ale dzięki temu będziesz pierwszym w gronie znajomych i pochwalisz się, że zapisałeś się na wycieczki do Uzbekistanu!

Co zwiedzać w trakcie wycieczki do Uzbekistanu?

Magiczny Registan w Samarkandzie, wspaniałe mauzolea i medresy oklejone błękitnymi kaflami, potęga pustyń czy wyschnięty Aral – to tylko część atrakcji, jakie napotkamy na trasie naszej wycieczki do Uzbekistanu. To kraj, z którym – z jednej strony – łączy nas wiele lat wspólnej, carsko-radzieckiej, historii. Z drugiej natomiast – to państwo o odmiennej kulturze, religii czy tradycjach. Słowem: wycieczka Uzbekistan to egzotyka dla początkujących! Na pewno wielką atrakcją są też uzbeckie bazary pachnące przyprawami, owocami i miejscowymi przysmakami. Ale również – bazary pełne ludzi, którzy z pewnością będą chcieli nas zagadnąć, poznać nas i czymś poczęstować.

Na Jedwabnym Szlaku

Uzbekistan to kraj znany przede wszystkim z miast Jedwabnego Szlaku. To dawna trasa wymiany towarów, idei, myśli i ludzi. Rozpoczynała się w chińskim Xi’anie (znanym choćby z Armii Terakotowej), skąd przez stepy Azji Środkowej, wokół Morza Kaspijskiego a dalej u stóp Kaukazu prowadziła do śródziemnomorskiej Europy. Turystów będących w Uzbekistanie zachwyca najbardziej oczywiście baśniowa Samarkanda ze słynnym Registanem, na którym wieczorami można podziwiać wspaniały pokaz z serii Światło i Dźwięk. Ale to urokliwe miasto to również inne medresy, cmentarze czy mauzolea, z najsłynniejszym z nich – ociekającym złotem mauzoleum Timura Wielkiego.  

Ale Jedwabny Szlak, jaki podziwiamy w trakcie wyprawy do Uzbekistanu to oczywiście również Buchara i Chiwa. Pierwsze z tych miast zachwyca nie tylko kolejnym minaretami i medresami, ale również unikatową dzielnicą żydowską czy krytymi targowiskami. Chiwa z kolei to potęga średniowiecznych murów, chroniących w swoim wnętrzu kolejne meczety, pokryte kaflami wieże, warsztaty i urokliwe kafejki.

Bez bazaru nie ma życia!

Wyprawa do Uzbekistanu nie może się odbyć bez wizyty na uzbeckim targowisku. Co można tam kupić? – łatwiej chyba napisać: Czego nie można? Są tu stoiska z pieczywem, z przyprawami, swoje wyroby sprzedają tu też (bez lodówek!) miejscowi rzeźnicy, są suszone owoce, torty (również bez chłodziarek), ryby, kiszonki czy też miotełki robione z gałęzi, silniki do odkurzacza… W takim miejscu trzeba spędzić nie kwadrans, ale minimum godzinę czy dwie, aby poczuć ducha uzbeckiego handlu!

Nasyciwszy oczy (oraz siatki!) zakupami na uzbeckim bazarze czas usiąść i zjeść. Uzbekistan to oczywiście stolica płowu, znanego czasem w Polsce pod nazwą pilaw. Z pewnością jest to kraj, z którego najbardziej ukontentowani wrócą mięsożercy. Ale znaleźć tu można również wiele owoców (a te egzotyczne są świeższe i tańsze, niż w Polsce), sałatek, kiszonek oraz bajecznie dekorowanego pieczywa, zwanego tu liepioszkami.

Odwiedź pozostałości Jeziora Aralskiego podczas wycieczki do Uzbekistanu!

Uzbekistan wycieczki – wyjazd do Azji Środkowej nie byłby pełen bez odwiedzin nad “Umarłym Morzem Azji” – Jeziorem Aralskim. Z wielkim smutkiem podziwia się rdzewiejące resztki statków stojących na smaganym wiatrem piachu, pozostałości portu, kanałów czy fabryk przetwórstwa ryb. Z kolei miejscowe muzea pokazują nadal rybackie sieci, fabryki i konserwy rybne czy nawet akwarele przedstawiające codzienne życie rybaków. Życie, którego już nie ma… Nad martwy już Aral dociera się przez pustynię; dokładniej – granicą pomiędzy Kyzyl-Kum i Kara-Kum, a więc czerwonymi i czarnymi piaskami.

Jak widać: Uzbekistan to kraj dla każdego podróżnika i podróżniczki, niezależnie od tego, czy szukają oni bogatek historii, przyrody czy też po prostu wniknięcia w lokalny koloryt. Zapraszamy raz jeszcze na wycieczki do Uzbekistanu!

 • Taszkient – nowoczesna stolica Uzbekistanu
 • Samarkanda – najbardziej znane miasto Jedwabnego Szlaku, miasto medres i mauzoleów
 • Jezioro Aralskie – czy kiedyś wróci?
 • Bazary – „dusza” Uzbekistanu i najpopularniejsze miejsce zakupów

 • Płow – być w Uzbekistanie i nie zjeść?
 • Timur Wielki – uzbecki przywódca, pochowany w ociekającym złotem mauzoleum
 • Buchara – kolejna perła Jedwabnego Szlaku z potężną cytadelą i meczetami
 • Chiwa – stare miasto wewnątrz potężnych murów
 • Nukus – nowoczesne miasto ze słynną kolekcją sztuki alternatywnej Igora Sawickiego
 • Gizhduvan – kup znaną uzbecką ceramikę w lokalnym warsztacie
 • Polonika – polskie cmentarz w Uzbekistanie oraz sztab armii Andersa
 • Urgencz – miasto narodzin Anny German


Uzbekistan wycieczki
soliści uzbekistan
wycieczka do Uzbekistanu
uzbekistan co zobaczyć
wyprawy do Uzbekistanu
wyprawy do uzbekistanu
wyprawa do Uzbekistanu
uzbekistan co zwiedzać
Uzbekistan soliści
uzbekistan wycieczki soliści