SRI LANKA – „Łza na oceanie” | Wycieczki na Sri Lankę

Wybierz termin

Szczegóły oferty

Sri Lanka – odwiedź z nami egzotyczny Cejlon

Brak ofert w tej sekcji

Wyprawy na Sri Lankę – oferta wkrótce!

Sri Lanka – często nazywana „łzą na oceanie”, bo taki właśnie kształt ma ta wspaniała wyspa. Położona w południowej Azji, tylko trochę na północ od równika. Jej niesamowita przyroda, ogromne połacie herbacianych pól, gościnni mieszkańcy, przyjazny klimat – to wszystko powoduje, że wyprawy na Sri Lankę są prawdziwą przygodą w tropikach! Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Cejlon jest niezwykle różnorodny – znajdziemy tutaj zarówno historyczne miasta, piramidy starsze od egipskich, niesamowite skalne świątynie buddyjskie czy też pamiątki kolonialne. Ale z drugiej strony wyprawy na Sri Lankę pozwolą Ci poznać tutejszą wspaniałą naturę. Podczas wycieczki na Sri Lankę zanurzysz się w zieloność dżungli, poznasz najpiękniejsze parki narodowe Cejlonu, a przy pewnej dozie szczęścia zobaczysz również miejscową faunę. Wędrując z kolei po herbacianych polach spotkasz uśmiechniętych plantatorów zbierających jedynie najlepsze listki z samego czubka krzaków, a wieczór spędzisz w miejscowej herbaciarni. Już chętni? – to wyruszamy!

cejlon herbaty

Wycieczki na Sri Lankę – niesamowite góry!

Mało kto z nas łączy Cejlon z górami. A tymczasem one tu są, jest ich całkiem sporo; no i nie są to wcale niskie pagórki! Jednak tutejsze góry różnią się dość mocno od europejskich – są porośnięte dżunglą niemal do wierzchołków, szlaków (jakie znamy z naszego podwórka) nie ma tu wiele, a schronisk – wcale. Nie oznacza to jednak, że nie warto się tu wybrać! Przeciwnie – w lankijskich górach jest mnóstwo miejsc do poznania.

To właśnie tutaj znajduje się najwięcej plantacji herbaty (o tym napiszemy poniżej). Góry są również tłem (i to jakim!) dla jednej z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie, łączących historyczne, buddyjskie Kandy z leżącą w sercu gór Ellą. Ta właśnie linia kolejowa w swoim najwyższym miejscu – w Pattipoli – osiąga wysokość niemal 1900 metrów. Dla przypomnienia: to 300 metrów powyżej Śnieżki, 400 powyżej Murowańca i niemal 200 nad Babią Górą. Urokliwy i klimatyczne (choć bardzo powolny) pociąg zawiezie Cię nie tylko na herbaciane pola, ale też do miejscowości, dokąd – w kolonialnych czasach – Brytyjczycy uciekali przed upałem. To wspomniana już Ella, ale to przede wszystkim słynąca z niesamowite architektury Nuwara Eliya.

Góry, jakie zobaczysz podczas wyprawy na Sri Lankę, mieszczą też kilka parków narodowych. Wędrując ich szlakami zobaczysz wspaniałe widoki (choć na ogół tylko rano lub przed południem), dotrzesz do majestatycznych wodospadów, zobaczysz – często, ale nie zawsze – gatunki miejscowej fauny. Ale z pewnością hitem lankijskich gór jest to, że każdy, nawet początkujący piechur, może dotrzeć tu na… Koniec Świata. Jeśli trochę boisz się tego miejsca, może zachęci się… Mały Koniec Świata?

cejlon wycieczki
herbata cejlońska

Zobacz, co oferuje Ci wybrzeże Sri Lanki

Wycieczki na Sri Lankę to również niesamowita opcja poznania przepięknego wybrzeża wyspy. A nad Oceanem znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie! Mamy tu niesamowite miasta – zarówno kosmopolityczne Colombo, jak i niezwykle ciekawe Galle. Będąc w sąsiedztwie pierwszego z nich koniecznie trzeba odwiedzić tamtejsze targowisko rybne. Przekonajmy się wspólnie, czym obdarza Lankiczyków ocean! Łatwo zauważymy, że z kolei w tym drugim mieście krzyżują się kulturowe, architektoniczne czy kulinarne wpływy Europy i Cejlonu. Zaledwie krótki spacer dzieli typowe lankijskie targowisko z jego feerią smaków i zapachów od typowych europejskiej części Galle. Tutaj znajdziemy wiele naszych (głównie holenderskich) śladów: mury obronne, kościoły czy magazyny.

W sąsiedztwie Galle znajdziemy też kilka popularnych ośrodków wypoczynkowych, a pomiędzy nimi – żywa pamiątka najnowszych, tragicznych wydarzeń. Bowiem właśnie okolice Hikkaduwy doświadczyły jednego z najtragiczniejszych tsunami na początku XXI wieku. O tych wydarzeniach przypomina tamtejsze muzeum oraz pomniki-instalacje w przestrzeni publicznej. I pomimo tego, że wycieczka na Sri Lankę ma być dla nas radością, warto pochylić się nad tragedią z 2004 roku…

Z kolei wschodni brzeg to w większości dzikie plaże, niewielkie wioski, to palmy rosnące nad samym oceanem… Słowem: jest to krajobraz, jak z folderu. Jeśli szukasz mniej rozwiniętej części kraju, bardziej autentycznych doświadczeń wyprawy na Sri Lankę – to z pewnością jest miejsce dla Ciebie! Tutaj znajdziesz najwspanialsze lankijskie namorzyny, długie zatoki, przybrzeżne, częściowo słone, jeziora. A więc: niesamowitą cejlońską naturę w najlepszym wydaniu! Rejs po namorzynach to nie tylko szansa poznania jakże oryginalnej flory. Na pewno gdzieś przed czy za naszą łodzią zaskrzeczy jakiś przedstawiciel miejscowej ornifauny, może dostrzeżemy jakiegoś jaszczura wygrzewającego się na kamieniu.

wczasy itaka

A być może bliżej morza będziemy mieć okazję dostrzec niemałego żółwia morskiego, powoli wracającego do wody po złożeniu jaj. A jeśli jesteście zafascynowani tymi ogromnymi gadami, z pewnością skusi Was wizyta w jednej z wylęgarni żółw. To właśnie w takich miejscach człowiek pomaga przetrwać tym fascynującym gatunkom.

Wyprawy na Sri Lankę – odwiedź Trójkąt Historyczny

Może nazwa tego regionu wyspy nie jest szczególnie pociągająca, ale na pewno jest to miejsce, które trzeba odwiedzić podczas wyprawy na Sri Lankę. A dokładniej: miejsca. To bowiem trzy główne miasta, w których – przyznajmy to szczerze – turysta z Europy chyli czoło przed lankijską historią. Anuradhapura – historyczna stolica wyspy, pełniąca swoją rolę przez ponad 1300 lat! To tutaj znajdziemy piramidy dorównujące wysokością tym, jakie znamy z egipskiej Gizy. Również tutaj rośnie figowiec zasadzony z sadzonki świętego drzewa z Bodh Gaji – to pod nim oświecenia dostąpił książę Gauthana – Buddha. Co ciekawe – Annuradhapura była (podobnie, jak np. jordańska Petra) nieznana światu przez wieki. Po upadku państwa syngaleskiego dżungla zarosła ruiny wspaniałych budowli, a odkryto je ponownie dla ludzkości przed 200 laty.

No właśnie: upadku. Wówczas stolicę przeniesiono do dotychczasowej letniej rezydencji królewskiej – Polonnaruwy. Władcy Cejlonu w XII wieku przekształcili miasto we wspaniałe miasto-ogród. Polonnaruwa była otoczona potrójnym murem, a pałce, rezydencje czy choćby małe pawilony były niesamowicie wkomponowane w wieczną zieleń. Dziś turyści zachwycają się tutaj przeogromną stupą (175 metrów średnicy i 55 wysokości!!) oraz ruinami Pałacu Królewskiego. Znajdziemy tu również pozostałości świątyń – wykutych w skałach lub wolnostojących. Jedna z nich mieściła niegdyś ząb Buddhy. Dziś ta unikatowa relikwia buddyjska, oglądana przez wielu podczas wycieczki na Sri Lankę, znajduje się w Kandy.

Z kolei Dambulla, położona niemalże w sercu wyspy, oferuje swoim gościom przede wszystkim niesamowite buddyjskie świątynie skalne. Wykute są one w skale położonej aż 160 metrów nad otaczającymi miasto równinami. Najważniejsze (i również najpopularniejsze) świątynie mieszczą się w pięciu grotach. Zwiedzając je znajdziemy tam ponad 150 posągów Buddhy – od niewielkich do wielometrowych leżących postaci. Ale… skoro Dambulla leży w Trójkącie Historycznym, nie mogło tu zabraknąć również posągów lankijskich królów. Ale będąc w Dambulli podczas wyprawy na Sri Lankę przekonacie się, że jest to kraj, w którym podziały religijne są paradoksalnie małe! Bowiem w dambullskich grotach znajdziecie również kilka postaci wyjętych żywcem z panteonu hinduskiego.

A po co jeszcze jechać na Sri Lankę?

Oczywiście powodów, aby wybrać się na wyprawy na Sri Lankę jest więcej. Można zająć się surfingiem (i jego odmianami), można oddać się słodkiemu lenistwu. Miejscowe knajpki oferują również kursu kuchni lankijskiej. Zamiast pub-crawl (jakże popularnego w krajach anglosaskich) można wybrać się na tea-crawl – a więc zwiedzanie kilku herbaciarni połączone oczywiście z degustacją. Ciekawym przeżyciem jest również wizyta na północy wyspy, gdzie po dziś dzień widać ślady ostatniej wojny domowej. Z drugiej strony – między innymi właśnie tam, w krainie Tamilów, można doświadczyć Sri Lanki mniej turystycznej, a bardziej autentycznej.

A więc: Oyubowan – witajcie na Cejlonie!

  • Colombo – wielokulturowa 'stolica’ Sri Lanki i jej nowoczesne miasto
  • Wylęgarnie żółwi – zobacz, jak człowiek pomaga tym gadom
  • Anuradhapura, Dambula, i Polonnaruwa – zobacz słynny „Trójkąt historyczny”
  • Cejlońska herbata – odwiedź plantacje herbaty na Sri Lance
  • Sigiriya – magiczna lankijska skała z niesamowitą historią
  • Namorzyny – poznaj Cejlon od strony wody podczas rejsu po namorzynach
  • Nuwara Eliya – cząstka elżbietańskiej Anglii w sercu Cejlonu
  • Pociągiem przez góry – wyrusz w najzieleńszą podróż pociągiem w Twoim życiu
  • Rynki, smaki i przyprawy poznaj aromat pikatnej kuchni Sri Lanki


wycieczki sri lanka rainbow
co zobaczyć na sri lance
sri lanka co zwiedzac
buddyzm zasady
religie na sri lance